logo

trugen jacn

ÇİN’İN GİZLİ YÜZÜNÜ İFŞA EDEN BİR KİTAP : ÇİN’İN KÜRESEL GÜÇ OLMA SEVDASI -ÇİN RÜYASI

İşgalci Çin’in gerçek yüzünü ortaya koyan kitap

Yücel TANAY

Dr.Ferhat Tanrıdağlı, Doğu Türkistan’da doğup, büyüyen sonra Türkiyeye göçeden Çince, Türkiye Türkçesi, Türk lehçelerine aynı derecde vakıf olan bir Uygur Türk aydını olarak çince kaynaklardan derleyerek yazdığı eser.

Sinoloji (Çin uygarlığını, dili, kültürü, dünü ve bugünüyle araştıran bir bilim dalıdır ) dalında kaynak eser özelliğindedir. Türkiye’de sinoloji kürsüsü; Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk fakültesi olan DTCF’de 1935’te kurulan ilk kürsülerinden biri de Sinoloji’dir.

Söz konusu eser Han-Çin faşizminin tarihsel kaynaklarını, Çin’in Mitostratejisinin, Çin’in Neo Faşizmi olan Çin Rüyasına etkisini belgeleyen, bir kitap niteliğindedır.

Yeni Çin Milliyetçiliği olan Han-Çin milliyetçiliği ve Maoculuk soslu Çin Nazizminin, Çin Rüyasının Doğu Türkistan ve Batı Türkistan için nasıl bir düşünceye sahip olduğunu Çince kaynaklardan, belgeleyerek veriyor.

Çin’de Üniversitelerde Türk Dünyası ve Türkiye’yle ilgili araştırma merkezleri bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Şangay’dadır.

Türkiye’de Çin araştırmaları yapan sinoloji kursusu sadece DTCF’dir ve yetersizdir. Türkiye’nin büyük üniversitelerine sinolojı kursusu kurulmalıdır. Türkiye’de Çin’le ilgili bilgilerin alınması için başvurulan Konfuçyüs Enstitüleri Çin’in kültürel yayılmacılığına hizmet eden casus yuvalarıdır.

Türkiye’nin acilen Cumhurbaşkanlığına bağlı Çin Araştırmaları Merkezi adlı bir ARGE kurması zorunluktur.

Bu kitap kaynak kitap olarak üniversitelerde okutulmalı, Dr. Ferhat Tanrıdağlı Çin uzmanı olarak bilgilerine başvurulmalı, devletimizin ilgili biriminde istihdam edilmelidir.

KAYNAK : habernida.com

Etiketler: » » » » » » » »
Share
869 Kez Görüntülendi.