logo

trugen jacn
29 Eylül 2014

ÇİN’İN Dr.TOHTİ’Yİ HUKUKSUZ MAHKUM ETMESİ ALMANYA’DA PROTESTO EDİLDİ.

ghulja-weqesi-myunxen-namayish-5.JPG

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Tanınmış Uygur Bilim adamı, Aktivisit ve Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri Doç.Dr. İlham Tohtı’nın Çin işgal yönetimince huhuksuz olarak mahkum edilmesi muhacerette yaşayan Doğu Türkistanlılar tarafından da büyük tepki ile karşılandı. Diaspora’da yaşayan Uygurlar yaşadıkları ülkelerde düzenledikleri çeşitli etkinlikler ve Çin Diplomatik Temsilcilikleri önünde yaptıkları çeşitli protesto gösterileri ile bu tepkilerini0 ortaya koyuyorlar.
Federal Almanya’da yaşayan Doğu Türkistanlılar Münih merkezli Dünya Uygur Kurultayı ve Avrupa Doğu Türkistan Birliği’nin Çin’in Münih Başkonsolosluğu önünde ortaklaşa düzenlediği protesto gösterileri ile Çin’i kınadılar ve protesto ettiler.
Protesto gösterisinde çeşitli sloganlar ve dovizler ile Çin’in hukuksuz bir şekilde Dr.Tohtı’yı mahkum ettiği dile getirildi ve kendisinin derhal serbest bırakılması talep edildi.
Basına konuşan Düzenleme Komitesinden DUK.Başkan Yrd.cısı Ümit Agahi şunları söyledi : “ Biz Münih’te yaşayan Doğu Türkistanlılar olarak Çin’in Dr.Tohti’yi verdiği adaletsiz cezayı Başkonsolosluk önünde kınamak ve tepkimizi göstermek için toplandık. ABD.,AB, başta bir çok ülke ve uluslar arası Teşkilatlar kınadı ve tepki gösterdi.Biz Almanya’da yaşayan Müslüman Uygurlar olarak insan hakları bağlamında gasbedilen haklarımı geri almak ve anavatanımız Doğu Türkistan’nın bağımsızlığına kavuşturmak için mücadelemizi sürdüreceğiz.”şeklinde konuştu.
Düzenleme Komitesi üyesi ve DUK İcra komitesi Başkanı Doklun isa ise şunları ifade etti. “ Çin, Doğu Türkistan’da en şiddetli bir şekilde devlet terörü uygulamakta,binlerce günahsız gencimizi tutuklamakta,hapsetmekte ve öldürmektedir. Dr.Tohtı barış ve dialog yolunun kullanarak Uygurların yasal haklarınının verilmesi savunan bir bilim adamı ve aktivisittir. Çin’in barış ve dialog yolunu seçen ve kullanan Dr.Tohti’ye mahkum ederek hangi tarafın ve kimin terörist ve şiddet yanlısı olduğunu ortaya koymuş ve bütün dünya’ya kanıtlamıştır.Dünya Müslüman Uygurların ne kadar barışsever ve ılımlı bir halk olduğunu Dr.Tohti’yi tanıyarak anlamıştır. Çin, Dr.Tohti’yi müebbed hapse mahkum etti.Fakat,arkadan binlerce İlham Tohtı mücadeleye hazır beklemektedir.” Dedi.
Komite üyesi ve Avrupa Doğu Türkistan Birliği Başkanı Enver Can ise, görüşlerini şöyle açıkladı, “ Bizler Almanya’da yaşayan Uygurlar olarak,Dr.Tohti’ye ve onun mağdur ailesine desteğimizi göstermek ve teselli olmak üzere bu eylemi gerçekleştirmekteyiz.Dr.TOhti’nin hukuksuz olarak mahkum edilimesinden Almanya başta bütün AB.ülkeleri ve ABD ve uluslar arası toplum endişe etmekte ve tepkilerin ifade ederek ortaya koymaktadır. Bizleri Başkonsolok penceseninin perdeleri arkasına gizlenerek izleyen ve hareketlerimizi kayıt eden Çinli Yetkililere tepkilerimizi en yüksek düzeyde ifade ettik ve etmeye de devam edeceğiz. Mücadele ana vatanımız Doğu Türkistan bağımsızlığa kavşuncaya kadar devam edecektir.” şeklinde konuştu.
Yakalaşık 200 kişinini katıldığı protesto gösterisi yaklaşık 2 saat devam etti. Protesto gösterilerini Başkonsolosluğun 2.katında izleyen Başkonsulusluk çalışanları gösterileri pencere perdelerini kapatarak izlediği ve sürekli çekim yaptığı görüldü.

Kaynak : rfa.org Uygurca Hewerler/ Mihriban- 26.9.2014

Etiketler: » » » »
Share
1421 Kez Görüntülendi.