logo

trugen jacn
28 Şubat 2014
Genel

ÇİN’İN Dr.TOHTI’YI “BÖLÜCÜLÜK”TEN TUTUKLAMASI ULUSLAR ARASI TOPLUMUN TEPKİSİNE NEDEN OLDU.

ilham-tohti

Hamit Göktürk

Çin yönetiminin 15 Ocak’ta Pekin’de  gözaltına alarak tutukladığı   Doğu Türkistanlı Akademisyen,Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri  Doç.Dr.İlham Tohtı’yı   “ Bölücülük ve Ülkenin Bütünlüğüne Yönelik Faaliyetlerde Bulunmak” la  suçlaması uluslar arası toplumun tepkisine  ve Doğu Türkistan probleminin bir kez daha gündeme gelmesine sebep oldu.

ABD.Dış işleri bakanlığı sözcüsü Jeanne Sackee “Uygur  muhalif Akademisyen, demokrasi ve insan hakları aktivisti Dr.İlham Tohtı’nın ailesi ve avukatı ile görüştürülmemesini ve  gözaltına alındıktan 41 gün sonra  tutuklanması kararından derin endişe duyduğunu” açıkladı.

ABD.nin Çin asıllı Pekin Büyükelçisi Gerry Lu  27 Şubat günü  yaptığı açıklamada ; “ ABD.kamu görevlilerinin Müslüman Uygurların hak ve hukukunu savunan Dr.Tohtı  için ciddi endişe duyduklarını” söyledi.Çin yönetiminin  diyalog ve barış yolu ile  Uygurların hak ve hukukunu de  dile getiren Dr.Tohtı ve diğer aydınları tutuklaması kaygı vericidir.Çin’in ekonomisi suratle gelişmekte ve insanların refah düzeyi de buna bağlı olarak iyileşmektedir.Ancak, insan hakları ve demokrasi maddi refahla değil,  özgürce düşünme ve düşüncelerini  özgürce ifade edebilme ,toplantı ve gösteriler hürriyetini kullanabilme, felsefi inanç ve dini vecibelerini  serbestçe  yapabilmek gibi, uluslar arası toplumun ortak değerlerinin  ve haklarının de güvence altına alınması ile mümkün olabilecektir”  ”ifadelerini sözlerine ekledi.

Basın toplantısında  Çinli zengin ve iş adamlarının ve aydınların ABD.başta batı’ya kaçmalarının nedenleri ile ilgili sorulan bir soruya karşılık; “ Bu durum,Çin’de devletin  yasalar ile yönetilmesi ve  yargı sisteminin bağımsızlığının ne kadar önemli olduğunu bize göstermektedir.”dedi.

Londra merkezli Uluslar arası Af Örgütü(Amnesty İnternational) 26 Şubat’ta bir açıklama yaparak; Dr.İlhan Tohtı’nın tutuklanmasını  kınadı. Örgüt, Sitesinde mektup örnekleri yayınladı ve STK. Ve şahısların  mektup örneklerinden yararlanarak Çin Liderlerine mektup yazmalarını ve  Dr.Tohtı’yı serbest bırakılmasını talep etmelerini  istedi.

Japonya’da sürgünde yaşayan  Çinli muhalif aydınların kurduğu    Çinli   Demokratlar Cephesi Tokyo şubesi ve  Dr.Tohtı’nın serbest bırakılması Komitesi ortak  girişimi ile  Dr.Ilham Tohtı konulu tek gündemle toplandı.Komite başkanı Uygur Akademisyen Nur Muhammed Haşim Dr.Tohtı ve çalışmaları hakkında aydınlatıcı bilgiler verdi ve Japonya’da yapılacak ve yapılmakta olan çalışmalar konusunda öneriler sundu.Toplantı’ya Çin Demokratları Cephesi Tokyo Şubesi Başkan Yrd.Li Fİ  ve 1989 Tien En Min öğrenciler hareketinin Liderlerinden  Vang Dey ve bir çok Çinli muhalif aydınlar Dr.Tohtı ile ilgili düşüncelerini açıkladılar.Konuşmacılar,Çin yönetiminden Dr.Tohtı’yı bir an evvel serbest bırakmalarını de talep ettiler.

TÜRK VE İSLAM DÜNYASININ TEPKİSİZLİĞİ  MÜSLÜMAN UYGURLARI ÜZÜYOR.

Doğu Türkistanlı Akademisyen Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri Dr.Tohtı’nın Bölücülük yaftası ile tutuklanması ve    uzun ve ağır hapis cezası ve  idam edilme ihtimalı bulunmasına karşılık,Türkiye, Türk dünyası ve İslam Alemi sivil Toplum kuruluşlarından hiçbir tepki ve açıklama gelmemesi  Doğu Türkistan ve diaspora’da yaşayan Müslüman Uygurları üzüyor. Dildaş,dindaş ve kardeşlerinin  sessizliği   kahrediyor.

Türkiye’de faaliyet gösteren insan hakları  Kuruluşları ve  STK.ları    ve İslami İşbirliği Teşkilatı başta bütün islam alemi kuruluşlarından  Dr.Tohtı’nın serbest bırakılmasının temini  için  Çin hükümeti nezdinde  girişimde bulunmaya ve harekete geçmeye  davet ediyoruz.

Etiketler:

Share
1293 Kez Görüntülendi.