logo

trugen jacn

İŞTE ÇİN’İN KUR’ANİ KERİM VE KİTAP DÜŞMANLIĞI İLE KÜLTÜR SOYKIRIMININ YENİ BİR BELGESİ !

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Ateist  Çin işgal yönetiminin  islam dinine,  Kur’ani Kerim ve  islam dini içerikli kitap ve eserlere karşı  hayat hakkı tanımayan kin ve nefret dolu uygulamaları ile   kendisinden olmayan bütün kültür ve medeniyete karşı kin ve düşmanlığına ve  özge Kültür ve medeniyetleri baskı altına alarak  soykırım uygulamalarına  ait yeni bir icraatı daha belgelenmiş bulunuyor.

Yukarıdaki resim bugün  akşam saatleri itibariyle Haber Merkezimize  ulaşmıştır. Bu resim Kaşgar şehrindeki bir Müslüman Uygur’un evinde çekilmiştir. Bu resim Çin işgal yönetiminin   aşırı ve çok sıkı  şekilde uyguladığı sansür duvarını aşarak yurt dışına iletilmiştir.  Kaşgar’in önde gelen bir  okumuş aydını ve aynı zamanda bir din  alimi olduğu söylenen bir  kişi,yıllardan beri bin bir zorlukla  topladığı Kur’ani Kerim,dini kitapları  ile Doğu Türkistan ve Türk kültür medeniyeti ve tarihine  ve çeşitli bilim dallarına ait   kitaplarının Çin işgal güçleri tarafından  yakılarak yok edilmemesi için evinin duvarlarının içine gizlemiş ve daha sonra  duvarı sıvayarak gizlemiştir.Ancak,Çin işgal güçlerinin Noktalık  Unsur olarak tanımladığı bu “Çok Dikkat Edilmesi ve Önemle İzlenmesi ” gereken kişinin evindeki aramaları  sırasında  tahmin ettikleri kadar ve  miktarda kitap bulamamışlardır.Bunun  üzerine ev İşgal Güçleri tarafından tekrar aramaya tabi tutulmuş ve duvarların kırılması sonucunda duvarların içine gizlenmiş   kitapları bulmuş ve el koyarak imha etmişlerdir.Kitaplarını bu  gizleyen Uygur ev sahibi  ise,  tutuklanarak hapsedilmiştir.

Çin işgal polis ve işgal güçlerinin  son aylarda Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin evlerine  baskın yaparak  girdikleri ve arama yaptıkları basına  çeşitli vesilerle medya’ya yansımıştı.Çin işgal güçlerinin Müslüman Uygur Türklerinin evlerinde buldukları  Kur’ni Kerim,dini eserler ile çeşitli konulara ait kitaplar, Seccade, tesettürlü kıyafetler ,başörtüsü , dini içerikli levhalar başta olmak üzere  kültür ve medeniyete ait çeşitli malzeme ve  nesnelere el koyarak  topladıkları ve bu Kur’ani Kerim,dini kitap ve diğer malzemeleri malzemeleri  meydanlara  topluca yığarak ateşe vermek suretiyle imha ettikleri bildiriliyor.

Uzmanlar , Çin işgal yönetiminin  Uygurların evlerini aramaları sırasında sadece Kur(ani Kerim,islam dinine ait kitaplar ve islami içerikli malzeme ve objelere el koyduklarını  Çince ve Çin dili ile yazılan kitaplara ve Çin kültürünü yansıtan objelere asla dokunmuyor.Çin işgal yönetiminin Faşist Almanyasının Nazi uygulamalarını hatırlatan bu uygulamaları ile kendisinden  yanı Çin kültür ve mederiyetine ait olanların dışındakilere el koyması ve imha etmesini Çin Faşizminin 21.asırdaki bir yansıması olduğunu ifade ediyorlar.

TEŞEKKÜR :  İşgalcı Çin’in bu kültür ve medeniyet soykırımı ile  ilgili bu resim  ve bilgileri  bize iletmek suretiyle Çin faşizmi ile Han  Şövenizminin bu Nazi uygulamalarının duyurulmasında katkı sağlayan  cesur, Vatansever,  imanlı ve ihlaslı Kardeşimize teşekkür ederiz.Allah  kendisinden razı olsun.  (UYHAM) 

 

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1847 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ