logo

trugen jacn
10 November 2019

ÇİN’İN “BİR KUŞAK-BİR YOL “PROJESİ TÜRKİYE’Yİ NASIL ETKİLER ?

Abdullah ÇİFTÇİ ( Stratejist- Gazeteci – Yazar)

1-Çin’den başlatılan “Bir Kuşak Bir Yol Projesi” Türkiye için ne getirir, ne götürür? Neden bu konu tüm yönleri ile tartışılmaz?

2-21.yy dünyası “Bir Kuşak Bir Yol Projesi” üzerinden yeniden dizayn ediliyor. Proje sadece ekonomik değil aynı zamanda askeri, ideolojik, kültürel, sosyal vs. yönleri olan kapsamlı bir proje. Proje hayata geçerse Türkiye nasıl etkilenir?

3-Bir Kuşak Bir Yol Projesi Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in 2013 yılında Kazakistan ziyareti sırasında projeyi gündeme getirmesi ile öğrendik. Proje gerçekte ne zaman hazırlandı? Proje’nin aklı “Çin Aklı” mı yoksa finansör ve planlayıcılar başka mı?

4-Türkiye’de şirketlerin yüzde 99.83’ü KOBİ (1-249 işçi çalıştıran şirketler). KOBİ’ler istihdamın yaklaşık yüzde 73’ünü sağlıyorlar. KOBİ’ler “Bir Kuşak Bir Yol Projesi”nden nasıl etkilenecek?

5-Türkiye’de ilk 100 şirket; İhracatın yüzde 44.6’sını İthalatın ise yüzde 57.6’sını gerçekleştiriyor. Katma değerin yüzde 50’sinden fazlası KOBİ’lerden Yatırımların yüzde 58.3’ü KOBİ’lere. Türkiye’yi ayakta tutan KOBİ’lerdir. Çin ile nasıl rekabet edecek?

6-Türk KOBİ’lerinin Çin’e karşı avantajı: Çin’in Avrupa, Balkanlar, Afrika’, Ortadoğu’ya uzak olması. Türk ürünlerinin Çin’den daha kaliteli olması. Hergün arka arkaya Çin’den yük trenlerinin geldiği zamanda Uzaklık artık yakın olacaktır. Bu durumda KOBİ’ler ne yapacak?

7-21.yy Yeni Dünya Düzeni = Dijital Dünya Düzeni’dir. Çin Endüstriyel atölye. Her ülkede kurulacak olan lojistik şehirlere Çin tren seferleri ile ürün depolanacak. Çin’de Online ticaret sitesi “Alibaba-com”‘dan verilen siparişler günlük her şehirde teslim edilecek.

Bir Kuşak Yol haritası ile ilgili görsel sonucu

8-Türkiye’yi yöntenler, Sanayi Odaları, Ticaret Odaları ve Meslek kuruluşları Çin’in “Bir Kuşak Bir Yol Projesi”nin Türk Sanayisi, ticareti ve ekonomisi üzerine etkileri üzerine çalışmalar yapmalı ve işadamlarını, halkı aydınlatmalıdır.

9-Türkiye’yi yönetenler, Çin Merkezli Bir Kuşak Bir Yol Projesindeki “Aklın” kim/ler olduğunu ve finansötlerin kim olduğunu iyi anlamalı. Eğer dikkatli adımlar atılmazsa Türkiye’nin büyük şirketleri, medya, spor kuruluşları vs hepsi Çin üzerinden ele geçirilir.

10-Türkiye 21.yy Dijital Dünyası ve Bir Kuşak Bir Yol Projesini doğru okuyamaz ise Türkiye finans merkezi olur ama Türkler de yabancı şirketlere hizmet eden garson olur.

11- Çin’in “Bir Kuşak Bir Yol Projesi” üzerine kısa bir değerlendirme yaptım. Linke tıklayarak izleyebilirsiniz.
Konunun farklı yönlerini daha sonra yeniden analiz yapacağım.

“Türkiye’yi Garsonlar Cumhuriyeti”ne dönüştürmemek için iyi düşünmemiz gerekir.

Kaynak : Sayın yazarın kişisel sosyal medya hesabı

Etiketler: » » » » » » » »
Share
853 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ