logo

trugen jacn

ÇİN’E UYGUR TÜRKLERİNİN DEĞERLERİ İYİ ANLATILMALI

Çin ve Ortadoğu Uzmanı Muhammed Mesut Aktaşçı, Uygur Türkleri’nin yaşadığı sıkıntılara ilişkin açıklamasında, “Uygur kardeşlerimizin milli ve dini hassasiyetleri Çin’e daha farklı bir şekilde anlatılmalı.” dedi.

Antonio Geddes resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin ve Ortadoğu Uzmanı Muhammed Mesut Aktaşçı, yeniakit.com.tr’ye açıklamalarda bulundu. Çin-Türk ilişkilerinin 5 bin yıllık tarihe dayandığını ifade eden Aktaşçı, “Çin ile hem tarihimizde hem de kültürlerimizde ortak yönlerimiz var. Tabii biz Anadolu’ya geldikten sonra birbirimizi unutmuşuz.” dedi.

‘Türk-Çin ilişkileri son derece önemli’

Türk-Çin ilişkilerinin hayati öneme sahip olduğunu söyleyen Aktaşçı, “2013 yılında Şi Cinping başa geldikten sonra Çin Rüyası’nı ortaya attı. Onun akabinde de Yeni İpek Yolu ekonomik hattını gündeme getirdi. Buna Çin’den Londra’ya uzanan bir ipek yolu diyebiliriz. Amacı ise uluslararası lojistik maliyetleri ve sürelerini azaltmak. Kültürel ilişkileri ve ekonomik faaliyetleri arttırmak.” ifadelerini kullandı.

‘En büyük sıkıntımız Uygur Türkleri’nin yaşadıkları’

Türk-Çin ilişkilerinde en büyük problemin Uygur Türkleri’nin yaşadığı sıkıntılar olduğuna dikkat çeken Aktaşçı, “Bunun çözümünde Türkiye hayati bir konumda bulunuyor. Uygurlar ile Türkiye Türkleri arasında akrabalık ilişkisi, din olarak kardeşlik ilişkisi var.” şeklinde konuştu.

Muhammed Mesut Aktaşçı, sözlerine şöyle devam etti:

Uygur kardeşlerimize Tasavvufi İslam’ı daha iyi anlatabilecek ülke Türkiye’dir. Bu konuda da Çin ile işbirliği yapıyoruz. Söz konusu faaliyetler daha da arttırılabilir. Uygur kardeşlerimizin milli ve dini hassasiyetleri Çin’e daha farklı bir şekilde anlatılmalı.”     

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
906 Kez Görüntülendi.