logo

trugen jacn
28 Mayıs 2015

ÇİN’E GÖRE ; DOĞU TÜRKİSTAN BAĞIMISIZLIK MÜCADELESİ EN BÜYÜK TEHDİT

Beyaz Kitap

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Çin’in Milli Güvenlik Konseyi kabul ettiği Devlet Siyaset Belgeseli niteliğindeki “Beyaz Kitap”ta “Doğu Türkistan Bağımsızlık Hareketi’nin Çin devleti için en büyük tehdit olduğunu açıkladı.

      Çin  resmi Ajanslarına ve medyasına  göre ; 26 Mayıs 2015’de yayınlanan Beyaz Kıtabın  “ Çin’in Askeri Stratejik Belgesi” başlığı altındaki kısmında Doğu Türkistan,Tibet ve Tayvan Bağımsızlık hareketlerinin aynı şekilde Çin’in güvenliğini tehdit eden hareketler olduğu belirtilıyor.
Belge’de Uygur veya Sözde Özerk bölge adları direkt olarak  geçmese de  Çin’in yıllardan beri Müslüman Uygur Türklerini içte ve dışta baskı,zulum ve bastırma hareketlerinde bahane ve gerekçe olarak kullandığı “ “Terörcü,Bölücülük ve Toplumun istikrar ve güvenliğini Bozan Unsurlar ” gibi terimler kullanılıyor. Ancak,”Doğu Türkistan Bağımsızlık Hareketi”nin Çin için büyük tehdit olduğu de ayrıca vurgulanıyor.
Beyaz Kitap’in Çin’in güncel Durumu başlığı altındakı kısmında ise;  Çin’in Asya – Pasifik bölgesinde Japonya ile olan adalar sorunu ve deniz ekonomik alanları ile kıta sahanlığı konuları üzerinde ayrıntılı olarak duruluyor. Bölge ülkeleri ile olan krizler ve Bağımsız Tayvan konuları gündeme getirilerek,bölücü hareketler ile   terörün gün geçtikçe yayılarak sürdüğü  belirtiliyor. Tibet ve Doğu Türkistan bağımsızlık hareketlerindeki gelişmelere ayrıntılı şekilde yer verildiği görülüyor. Son yıllarda azınlık bölgelerindeki Dini ve Milli akımların  güçlenmesinin endişe verici  boyutlarda olduğu,bağlı bölgelerdeki düşük yoğunluklu krizler ile kısmı çatışmaların ve bölgesel  küçük savaşların sürmekte olduğuna dikkat çekiliyor.

Beyaz Kitabın “Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun Stratejik Görevi” başlığı altındaki bölümde ise şu ifadeler  yer alıyor, “ Ülke bütünlüğünü tehdik eden bölücülük ve Terör’ün ülke sınırları dahiline uluşmasının önüne geçilmesi için gerekli askeri,istihbari  vebenzeri tedbirlerin güçlenderilmesi,ülkenin siyasi olarak güvenliği ve toplumun istikrarı gibi ülkemizin bağımsızlığını ilgilendiren konuların Çin Silahli Kuvvetlerinin temel stratejik görevi olduğu” hatırlatılıyor.
Çin Silahli Kuvvetlerinin Kuruluşu ve Gücü bölümünde ise “ İç güvenlik için var olan Jandarma Kuvvetlerinin terörizme karşı koymak ve mücadele etmek ve ülke ve toplum güvenliğinin sağlanmasında eğitim,silah ve lojistik kalitesinin yükseltilimesi gerekir.” sözlerine yer veriliyor.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
3118 Kez Görüntülendi.