logo

trugen jacn
28 Mart 2014
Genel

ÇİN,Dr,İLHAM TOHTI’NIN EŞİ VE AİLESİNE KARŞI BASKILARINI ARTTIRDI !

 ilham-toxti-guzelnur-woeser.jpg

           Hamit  Göktürk

Çin yönetimi,15 Ocak’ta “Bölücülük”suçlaması ile tutukladığı Pekin merkezi milleteler Üniversitesi öğretim üyesi ve Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri Doç.Dr.İlham Tohtı’nın Pekin’de yaşayan eşi ve ailesine karşı sürdürdüğü gözetim,engeleleme ve yasakların şiddetini arttırarak sürdürdüğü bildiriliyor.
Washington merkezli RFA. Radyosuna açıklamalarda bulunan Dr.Tohtı’nın eşi Güzelnur Hanım, Uygurların geleneksel Nevruz bayramı sebebiyle kendisine ait Wecaht ve Skype gibi sosyal ağların Çin polisince kapatıldığını, evinin etrafında görevli Polis sayısının arttırıldığını bildirdi. Kendisini evinde sürekli ziyaret eden yakınlarının ve dostlarının gün boyu evini gözetleyen Polislerin engeli ile karşılaştıklarını, aile dostları olan Tibetli yazar Vu İssir Hanımın zorunlu olarak “geziye”yollandığını ifade etti. Ayrıca kendisinin ve eşinin Avkatının hala Dr. Tohtı ile görüştürlmediğini de açıklayan Güzelnur Hanım, Polis baskısı,uygulanan kısıtlama ve engellemeler nedeniyle eşinin Avukatı Li Fang Ping ile görüşemediğini de sözlerine ekledi.
Güzelnur Hanım,kendisinin ve ailesinin ekonomik olarak çok ağır baskı ve sıkıntı içinde olduklarını,eşinin maaşının Urumçi Emniyet Müdürlüğünün talimatı ile bloke edildiğini, kendisinin,ailesinin ve çocuklarının maruz kaldıkları manevi baskının yanında,bu kez çok daha ağır maddi baskı ile baş başa bırakıldıklarını ifade etti.

İlham Tohti fiziki darbelerle Çin polislerince tartaklanıp tutuklandığında bu bebekler babasının yanında idi

İlham Tohti fiziki darbelerle Çin polislerince tartaklanıp tutuklandığında bu bebekler babasının yanında idi


Öte yandan 3 ay önce ve hala ne ile suçlandığı resmi olarak açıklanmayan,eşi,çocukları ve avukatı ile görüştürülmeyen Dr.İlham Tohtı için uluslar arası toplumun yanısıra, Muhacerette yaşayan Uygur Türkü aydınlarının tepkileri de sürüyor.
ABD.’de yaşayan Siyaset Bilimci ve Uygur aktivist Dr.İlşat Hasan bir süre önce diasporadaki Çinli Muhaliflere ait BUXUN internet sitesinde yayınladığı makalesinde Çin yönetiminin Uygur probleminin çözümü için dialog ve ılımlı bir yol izlemeye çalışan Dr.İlham Tohtı’nın “Bölücülük” ile suçlanmasının aslında Çin’in baskıcı politikalarına itiraz eden Uygur aydınlarının son ümitlerini de boşa çıkardığını belirtti. Bu durumun ise, Uygur gençlerinin ümitsizlik girdabına zorla itilmesine sebep olduğunu,bunun yeni şiddet olaylarına davetiye çıkarabileceği uyarısında bulundu. Uygurların hak ve hukukunu dialog ve barışçıl yollarla elde etmeye çalışan Dr.Tohtı gibi Uygur entelektüel ve ziyalılarının seslerinin kesilmesi, şiddet içerikli yeni Kunming olaylarına bir davetiye olduğunu belirtti. Eğer Çin yönetimi bu baskı ve hak hukuk tanımaz politikalarını sürdürmesi halinde, Uygur Türklerinin Çeçen’lerin seçtiği “Zoru ve Şiddet Yolu İle Hak ve Hukuklarını elde etme” yöntemini seçme zorunda kalacağını ifade etti.

          Dr. İlşat Hasan makalesinin sonunda ; Çin yönetiminin bütün bu ihtimalleri göz önünde bulundurarak yürütmekte olduğu Milliyetler politikasını yeniden gözden geçirmesi ve yeni yöntemler düşünmesi gerektiği ikazında bulundu.
Öte yandan ABD.Başkanı’nın eşi  Michelle Obama’ geçen hafta başlayan Çin ziyareti sebebiyle kendi ülkesinde Çin işgal Yönetimince toprakları ve evleri zorla gasbedilerek Çinli göçmenlere verilen,kendileri sokağa atılan kalabalık Uygur davacının, haklarını merkezi hükümet nezdinde aramak için geldikleri Pekin’de diğer azınlık milletlere mensup insan hakları aktivistleri ve davacılar ile birlikte tutuklandığı ve Bayan Obama’nın ziyaretinin sonuna kadar nezarette tutulduğu bildiriliyor.Bunların büyük bir bölümünün ise, ÇKP. 18.Kurultayı öncesinde şumullu bir operasyonla toplandıkları ve zorla ülkelerine gönderildikleri biliniyor.

Etiketler: »
Share
1375 Kez Görüntülendi.