logo

trugen jacn
06 April 2019

ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’İN KİRİYE İLÇESİNDEKİ 800 YILLIK CAMİ’Yİ YIKTI

Milyonları kampa doldurup, kanaat önderlerini tutuklayan Pekin, şimdi de Doğu Türkistan’ın kültür hafızasını yok ediyor. Çin yönetimi, insanlık mirası niteliğindeki 800 yıllık camiyi dünyanın sessiz bakışları altında yerle bir etti.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin, sakal bırakmak, helal gıda tüketmek, Kur’an okumak, aralarında Türkiye’nin de olduğu Müslüman nüfusun fazla olduğu ülkelere gidip gelmek gibi sebeplerle 3 milyona yakın Doğu Türkistanlıyı toplama kamplarına doldurdu. Dikenli teller, yüksek gözetleme kuleleri ile silahlı görevlilerin 24 saat izlediği bu kamplarda tutulanların akıbetleri bilinmiyor. Çin bu kampların ‘rehabilitasyon merkezleri’ olduğunu iddia etse de BM, AB ABD kamplardaki insanlık dışı uygulamalar konusunda tüyler ürperten raporlar yayınladı. Bunların yanında yazar, şair ve ses sanatçısı gibi Uygurların entelektüel havzasına da aynı muameleyi yapan Pekin’in yeni bir hamlesi daha ortaya çıkarıldı. Çin, Doğu Türkistan’ın tarihi ve kültürel haritasını tamamen silmek için sembol binaları, camileri de yok ediyor. Çinli araştırmacı Shawnwzhang uydu görüntülerinden yararlanarak Doğu Türkistan’ın Keriye nahiyesindeki 800 yıllık Heytgah Camisinin Çin yönetimi tarafından yıkılmış olduğunu tespit etti.

Çin yönetiminin sadece 800 yıllık Keriye Heytgah (Iydgah) Camisini (yıkılmadan önceki kapı önünden görünüşü) değil, bütün mahalleyi yok etmiş olduğu da görünüyor…

Çin bu bölgelerde yabancı denetimine izin vermediği için bu iddiaların yerel veya uluslararası kaynaklarca doğrulanması mümkün olmabiliyor. Ancak 2017 ve bugüne ait iki uydu görüntüsünü kıyaslayan bir başka araştırmacı iki yıl önce uydu görüntülerinde görünen tarihi caminin yerinde bugün hiçbir şey olmadığını net bir şekilde ortaya koyuyor.

Bir başka tarihi camii yıkıldı haberi de tarihi Kargilik kentinden. Yine uydu görüntüleri üzerinden çalışma yapan araştırmacılar tarihi caminin ‘kentsel dönüşüm’ gerekçesiyle yıkıldığı sonucuna ulaştı. Aslında Kargilik’teki 500 yıllık camii hakkında ilk iddia iki sene önce gündeme gelmişti. O tarihte Uygur aktivistleri Pekin’in tarihi camiyi Komünist Parti’nin propaganda merkezine çevirdiğini duyurmuştu. Yerel kaynaklar Kaşgar bölgesindeki birçok caminin aynı şekilde dönüştürüldüğüne dikkat çekiyor. Kaynaklar camilerdeki hadis ve ayet yazılarının yerine Çin Komünist Partisi sloganlarının yazıldığını, minarelerden de ezan yerine ÇKP ve Çin Ulusal marşının çalındığını aktarıyor.
Kaynak : https://www.karar.com/dunya-haberleri/cin-800-yillik-camiyi-yok-etti-1171789

Etiketler: » » » » » » » »
Share
803 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ