logo

trugen jacn

ÇİN, NAZİ KAMPLARINI “EĞİTİM MERKEZLERİ” YALANI İLE DÜNYA’YI KANDIRMAYA ÇALIŞIYOR !

Çin yönetimi Doğu Türkistanlı Müslümanları topladığı ve sistematik işkenceden geçirdiği kampları, eğitim merkezi olarak göstermek için BBC muhabirine açtı. Ancak muhabirin ziyaretinden önce gözetleme kulelerinin kaldırılması, boş alanların spor sahasına çevrilmesi gibi düzenlemeler gazetecinin gözünden kaçmadı. Haberde, Çinli yetkililerin okul gibi lanse etmeye çalıştığı kampın cezaevinden farksız olmadığı vurgulandı.
Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, kalabalık, yazı ve açık hava

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin, Doğu Türkistan’da ( Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde), yaklaşık 1 milyon Müslüman Türkü, devletin “eğitim kampı” adını verdiği tesislerde tutuyor.

BBC’nin özel izinle girdiği bu tesislerden elde edilen görüntüler ve yapılan röportajlar, kurulan sistemin “cezaevine daha yakın olduğunu” gösteriyor.

Pekin hükümeti bu kampların varlığını uzun süre reddediyordu.

EĞİTİM MERKEZİ GÖRÜNTÜSÜ

Ancak bu kamplar “radikal ideolojilerle” mücadele kapsamında, “mesleki yeterlilik eğitim merkezleri” olarak resmi bir yapıya büründürüldü.

Namaz kılmanın yasak olduğu kamplarda “öğrenciler”, 10’ar kişilik koğuşlarda kalıyor.

Tesis yetkilileri, yapılan eğitimle ilgili olarak ise, “Biz onların düşüncelerindeki aşırı eğilimleri ayıklıyoruz” diyor.

Yaklaşık 1 milyar 385 milyon nüfuslu Çin’de Budistler nüfusun yaklaşık yüzde 18, Hristiyanlar yüzde 5’ini ve Müslümanlar da yüzde 1,8’ini oluşturuyor.

Kaynak : www.karar.com/dunya-haberleri/cin-muslumanlara-zulmettigi-toplama-kamplarini-egitim-merkezi-olarak-gosterdi-1244545

Share
1294 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ