logo

trugen jacn
28 Mayıs 2014

ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ “TERÖR OPERASYONU”NU HOTEN’DEN BAŞLATTI.

       IMG_2731.JPG görüntüleniyor

          Hamit Göktürk
Çin işgal yönetimi, 22 Mayıs’ta Urumçi’ 39 kişinin ölümü ve 94 kişinin yaralanması ile sonuçlanan terör saldırısından sonra açıkladığı “Terörle Mücadele ve Sert Darbe Vurma Operasyonu”na kadim Türk şehri, Uygur Türklerinin kültür ve medeniyetinin en iyi korunduğu ve Müslüman Uygur Türk kimliğinin her konuda öne çıktığı tarihi Hoten Şehrinden başladı. Çin işgal yönetiminin Terörle Mücadele kisvesi arkasına gizlediği “Devlet Terörüne” bu bölgeden başlaması dikkati çekiyor.
28 Mayıs sabah saatlerinde binlerce Asker, silahlı özel polis Birimleri ile Özel operasyon birlikleri ve Merkezi Çin’den getirilen Çin ordusuna mensup Özel Antiterör Guruplarının katılımı ile bölge kuşatıldı. “Teröre Sistemli Şekilde Darbe Vurma” özel biriminin karargahı de Hoten şehrinde kuruldu ve faaliyete geçirildi. İl’in sabit Polis Birimleri bulunduğu bölgelerdeki yerleşik ve seyyar(Seyyar İş gücü = Çiftçiler = Gündelik İşçiler= Ameleler)Türk nüfusunun nezaret ve kontrolünü birkaç kat daha arttırdı. Bölge çoğrafi olarak operasyon bölgelerine ayrılarak her bölge, ayrı bir “Terörü Önleme ve Savaş Özel Birimleri”nin sorumluluğuna verildi. Gözetleme ve kontrol ile tesbit etme yönteminin kullanıldığı belirtilen ortak manevra başlamadan önce Çin’in facebook’u sayılan QQ ve Wechat gibi sosyol medya ile internet’teki bütün bilgi akışı Çin Ordusuna it özel Bilişim birimleri tarafından kontrol altına alındı. Bu manevra ve operasyonun ne kadar süreceği konusunda her hangi bir açıklama yapılmadı.
ABD.den yayın yapan Hür Asya Radyosu’na Salı gecesi konuşan Guma ilçesindeki bir internet Kafe sahibi kendisinin de diğer dükkan sahipleri gibi “ Hoten İL Terörle Mücadele ve Darbe vurma Komutanlığı Karargahi’nın yayımladığı genelgeyi teslim aldığını “ internet kafe’nin bilgi akışının askerlerin tarafından kontrol ettiğinden haberdar olduğunu açıkladı ve bu uygulamanın süresi hakkında bir bilgisinin olmadığını de ifade etti.
Hoten şehrinin bir yerleşim bölgesi Yönetim Biriminde Nöbetçı olan kadın memur “Kendisinin Urumçi’de görevli olduğunu,Hükümetin son aldığı bir kararı gereğince “Halkı Aydınlatmak ve İkna etmek ve halkın düşüncelerini öğrenmek için “İl’e geldiğini belirtti ve Hoten Vilayetinin adeta bir savaş bölgesi gibi ciddi ve gergin olduğunu belirtti.Hükümetin talimatı ile Memurlar,ÇKP.üyeleri,Mahalle Memurları, ve Bölge polisleri ile “ 4 Pişkadem = İleri gelen=Kanaat önderi” ile Parti üyeliği adayı aktivistleri,Kadın Memurlar,Din adamları,Öğretmenler,öğrenci temsilcilerinin de bu operasyona yardımcı olduklarını,bunların yardımı ile “Belirli Kişilerin (Rejim Karşıtı şüphelilerinin)evlerinin arandığını,kendilerine ideolojik telkinler,Siyasi eğitim verildiği ve kontrol altına alma(Korkutularak ve tehdit edilerek) gibi işlemler yapıldığını sözlerine ekledi.
Çin işgal Yönetiminin intihar olayından hemen sonra 23 Mayıs’tan itibaren Ülke çapında “ Sıfır Nokta’sından Temizlik Harekatı”nı başlattığı belirtildi. Yapılan açıklama’da bu operasyonun en az bir yıl sürdürüleceğini, manevra ve operasayonlarda “Gayrimuntazim= Gayrinizamı Harp”yöntemlerinin kullanılacağı bildirildi. İntıhar saldırısı ile ilgili ve “Bölücü Dış güçler ve Dini Radikal guruplar”la bağlantılı olduklarını iddia ettikleri ve 20-35 yaşları arasında değişen 200 Uygur gencinin tutuklandığı ve 200’den fazla patlayıcı maddesine el konulduğu de belirtildi.
Bilindiği gibi,Çin işgal yönetimi’ne bağlı Urumçı Yüksek Halk Mahkemesi Kaşgar,Hoten,Aksu,Korla vilayetlerinde yerel Mahkemelerin bilişim suçlarından dolayı mahkum ettiği 39 kişinin suçlarını onaylamış ve 2-15 yıl arasında hapse mahkum edilen bu gençlerin infazlarını de aynı gün gerçekleştirmişti.
Bağımsız gözlemciler ve İnsan Hakları Örgütleri, Çin yönetiminin işgalı altındaki Doğu Türkistan’da son günlerde Müslüman Uygur Türklerine yönelik “Sözde Terörle Mücadele ve Sert Darbe Vurma” operasyonunda, restgele ve keyfi tutuklamalar,yargısız infazlar yaptığı kimseye bildirilmeden göz altına aldığı insanların gizlice öldürülmesi gibi uygulamalarının zaten gergin olan sosyal durumun daha da kötüleşmesine yol açacağından endişe ettiklerini ifade ediyorlar.
Dünya Uygur Kurultayı Sözcüsü Dilşat Reşit,konu ile ilgili yaptığı açıklamada; Çin’in internet ve sosyal medyayı kontrol etmek suretiyle Doğu Türkistan’daki insanlık dışı uygulamalırının dış dünyaya duyurulmasını önlemeye çalıştığını bildirdi.Ayrıca, bu uygulamanın Uygur halkının bir birleri ile haberleşmesini önlemek ve bilgi akışını kesmek suretiyle kamu oyu oluşmasını engellemek olarak nitelendirdi.
Sözcü Reşit, “Dünya Uygur Kurultayı’nın uluslar arası toplumu,Çin’in Doğu Türkistan’da yürüttüğü “Devlet Terörü”nü İnsanlığa karşı işlenmiş bir suç katagorisine almasını ve bu insanlık dışı cinayetlere karşı suskun kalmamaları geretiği belirtti ve Doğu Türkistan’a özel ve Bağımsız Gözlemciler gönderilerek yapılanaların tarafsız olarak incelenmesini de talep etti.خىتاي سوتى؛ دىنيى نىكاھ باسقۇچىلىق جىنايىتىدۇر

خوتەن ۋىلايىتى چىقارغان ئىنتېرنېت ۋە ئاممىۋى ئالاقە ۋاسىتىلىرىدىن QQ، ئۈندىدار قاتارلىقلاردىكى ئۇچۇرلارنى قامال قىلىش توغرىسىدىكى ئۇقتۇرۇشى. 2014-يىلى ماي.

                   Çin Terörle Mücadele Komutanlığının internetin kontrolü ile ilgili genelgesi.   27 Mayıs 2014 HOTEN

Kaynak  : rfa.org.uygurca haber sitesi ve özel bilgi kaynakları

Etiketler: »
Share
1352 Kez Görüntülendi.