logo

trugen jacn

ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’DA İSLAMI ÇAĞIRIŞTIRAN HER ŞEYİ TERÖRLE SUÇLAYARAK YOK EDİYOR

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)
Doğu Türkistan ulemasından Üstat Mahmut Muhammed, Komünist Çin yönetimi tarafından Doğu Türkistan’da İslam’ı çağrıştıran her şeyin terörle yaftalandığını vurguladı.

Doğu Türkistan ulemasından Doğu Türkistan Âlimleri Derneği Dış İlişkiler Sorumlusu Üstat Mahmut Muhammed, Komünist Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da işlediği suçların 1949’da gerçekleştirdiği işgalden bu yana duraksamadan devam ettiğini ve Doğu Türkistan’da İslam’ı çağrıştıran her şeyin terörle yaftalandığını ifade etti.

Doğru Haber’de yer alan habere göre Komünist Çin yönetiminin yıllarca Doğu Türkistan’da uyguladığı soykırım, baskı ve Çinlileştirme politikalarını anlatan Muhammed, işgalin her geçen gün baskısını daha da arttırdığını ve 5 milyondan fazla Uygurlunun esir kamplarında toplatıldığını söyledi.

“Doğu Türkistan’a ait tüm değerleri ortadan kaldırmayı ve tüm Doğu Türkistan halkının Çinliler gibi olmasını istiyorlar”

Muhammed, “Komünist Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da işlediği suçlar, 1949’da gerçekleştirdiği işgalden bu yana duraksamadan devam ediyor. Ancak zulmün dozajı gittikçe artıyor. 60’larda ve 70’lerde kültür devrimi diye adlandırılan bir şey vardı. Bu sözde devrimden kasıt, eskiye dair her şeyi ortadan kaldırmaktı. Bu; din, kültür, gelenek, dil kısaca her şeyi kapsıyordu. Hatta dilin yazı şeklini de değiştirdiler. Dönemin başkanının ölümüyle birlikte ve bu devrimin son bulmasıyla Çin, kısmen dış dünyaya açıldı. Bu, Doğu Türkistanlıların biraz da olsa nefes almasına vesile oldu. Günlük hayatlarını kısmen de olsa özgürce yaşayabiliyorlardı. Tabi işgalin bu halkın dinini, kültürünü ve örflerini terk etmeyene kadar durması mümkün değil. 11 Eylül 2001 yılında Çin, dünyada terörle mücadele dalgasına kendini kaptırarak, terörle mücadele adı altında Doğu Türkistanlı Müslümanlar üzerindeki baskısını daha da arttırmaya başladı. Doğu Türkistanlı âlimler ve muteber insanlar bir bir tutuklanmaya başlandı. Durum 2017 yılına kadar gün be gün şiddetini arttırdı. Yeni kararlar çıkartıldı. İslam’a dair belirtiler bu kararlar ile yasak hale getirildi. İslami şiarlardan herhangi birine tutunmak bu kararlar neticesinde aşırılık ve terör işaretleri addedildi. Doğu Türkistan’da İslam’ı çağrıştıran her şey terörle yaftalanıyor. Allah’ın yasakladığı içki gibi haramlardan kendini sakındırması bile aşırılık alametleri olarak görüldü. Bundan dolayı Çin hükümeti aşırılık ve terör bahanesiyle 5 milyon Doğu Türkistanlıyı tutuklatarak cezaevleri ve kamplara attı. Müslüman Esirlere sözde medeni hayat eğitimi vererek halkı dininden, örfünden ve tüm değerlerinden uzaklaştırmak için çabalıyorlar. Bundan dolayı 2017 yılının Eylül ayında eğitimin tüm aşamalarında Doğu Türkistan diliyle eğitim verilmesi yasaklandı. Bundan anlaşılıyor ki, bunlar tüm Doğu Türkistan halkını hedef alıyorlar. Doğu Türkistan’a ait tüm değerleri ortadan kaldırmayı ve tüm Doğu Türkistan halkının Çinliler gibi olmasını istiyorlar. Zindandaki esirleri Çinceyi, Çin örfünü, kültürünü, öğrenmeye, Çin kıyafetini giymeye ve Çin usulü yemek yemeye zorluyorlar. Her şeyde Doğu Türkistan halkını günlük
hayatlarında Çinliler gibi olmaları için çalışıyorlar.” dedi.


Kaynak : https://www.milligazete.com.tr/haber/2915084/dogu-turkistanda-islami-cagristiran-her-sey-terorle-yaftalaniyor

Share
810 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ