logo

trugen jacn

ÇİN,İŞGALİ ALTINDAKİ DOĞU TÜRKİSTAN’DA CAMİLERİ TAHRİP ETMEYİ SÜRDÜRÜYOR

İşgalci Çin Doğu Türkistan’da camileri tahrip etmeye ve yıkmaya devam ediyor

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi  (UYHAM)

İşgalci Ateist Çin yönetimi Doğu Türkistan’da İslâm ile savaşına devam ediyor. Doğu Türkistanlı Müslümanlara uyguladığı işkenceler ve baskıların yanısıra dini kurumları, dini sembolleri de yasaklıyor. Öyle ki Doğu Türkistan’daki Müslümanların mezar taşlarına, camilerin üstündeki hilal ve yıldızları dahi söküyor.

Bitterwinter sitesinde yer alan bir habere göre İşgalci Çin yönetiminin Doğu Türkistan’ın Kumul ilçesinde camileri tahrip etmeye ve yıkmaya başladığını duyurdu.

Kumul şehrinde bulunan Huangtian Merkez Camii’nin kubbelerinden hilal ve yıldız. çıkarılmıştır Caminin girişine yakın bir yerde bulunan Çin bayrağı asılmış ve içeri giren Müslümanların izlenmesi için caminin ana girişinin sol tarafında bir kamera yerleştirilmiştir. Kapıdaki tabelada şöyle yazıyor: “Parti üyeleri, devlet memurları ve reşit olmayanlar dini kurumlara giremez.”

Kumul ilçesi Yiza Bölgesindeki Altın Kent Yaka cami. Hilal ve yıldız sembolü camiden kaldırılmıştır.

Kumul’da Orda Kuduk Tuğluk Bozorgah Camisinin de kubbesinden Hilal ve yıldız kaldırıldı.

Bu Şehir İçi Ciğde Kuduk Cuma Camii, Kumul’daki Huicheng ilçesinin Shazaojing köyündedir. Caminin üstündeki hilal ve yıldız sembolleri kaldırılmış ve etrafı çevreleyen duvarlara sıkı tel örgü bağlanmıştır. Girişteki bildiride şöyle yazıyor: “Parti üyeleri, devlet memurları ve reşit olmayanlar dini kurumlara giremez.

Bu cami Kumul Demiryolu 35. Sokak’ta yer alır ve yetkililer arka duvarlarını yıktı ve tüm avlu kapılarını kilitledi. Caminin beş kubbesinden hilal ayları tamamen ortadan kayboldu. İşgalci Çin yönetimi camiyi yıkmaya başladı.

Kumul ilinin Yizhou Bölgesi’ndeki Huiwangfu’nun karşısındaki caminin tepesindeki hilal ve yıldız sembolü kaldırıldı.

Kumul’daki Badshahi camisinin tam görünümü. Caminin kubbelerindeki hilal ile yıldızlar söküldü ve yerine üç tane Çin bayrağı asıldı.

Kaynak: http://habernida.com/isgalci-cin-dogu-turkistanda-camileri-tahrip-etmeye-ve-yikmaya-devam-ediyor/ (https://bitterwinter.org/disappearing-crescent-moon-and-star-symbols/ Muhabir Li Benbo)

Etiketler: » » » » » » »
Share
671 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ