logo

trugen jacn

ÇİN’DEN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ZULMÜNE TEPKİ GÖSTERENLERE VİZE KISITLAMASI İLE CEZA

Çin yönetiminin ,işgali altındaki Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Türklere yönelik etnik soykırım ve insan hakları ihlalleri konusunu gündeme getiren ABD’li diplomatlar ve senatörler için vize ve seyahat kısıtlaması getirmeyi planladığı açıklandı.

Çin'den yeni Uygur planı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in resmi yayın kuruluşu Global Times’ın Genel Yayın Yönetmeni Hu Xijin, Twitter hesabında yayınladığı mesajda, Pekin yönetiminin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşanan olumsuz durumları araştıran ve bölgedeki insan hakları ihlalleri konularını gündeme getiren ABD’li yetkililer ve senatörlere vize ve seyahat kısıtlaması planı üzerinde çalıştığını söyledi.

Söz konusu planın, ABD’de ‘Sincan Uygur Yasası’ hazırlığı yapıldığı bir dönemde gündeme getirilmesi dikkat çekti. Yasa Pekin yönetimine insan hakları ihlalleri konusunda yaptırım getirmeyi öngörüyor.

Ağustos 2018’de Birleşmiş Milletler Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi (CERD), Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Uygur Türklerinin ve Müslüman azınlıkların “mesleki eğitim merkezleri” ya da “yeniden eğitim merkezleri” adı altında kurulan tartışmalı eğitim kamplarında zorunlu olarak tutulduğunu rapor etmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı, BM’nin raporundaki detaylarda kanıt yetersizliği bulunduğunu söylemiş ve tartışmalı geçen eğitim kamplarının raporda tanımının gerçeklikten çok uzak olduğunu öne sürmüştü.

Tartışmalı eğitim kamplarının meslek, dil, hukuk ve profesyonel yetenekler konusunda eğitim verdiğini savunan Çinli yetkililer kampların küresel terörle mücadelenin önemli bir parçası olduğunu iddia ediyor.

Kaynak : https://www.tv100.com/cinden-yeni-uygur-plani-abdli-diplomatlara-vize-kisitlamasi-haber-476693

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
473 Kez Görüntülendi.