logo

trugen jacn
29 April 2020

ÇİN’DEN, ÇİNVİRÜSÜ SORUŞTURMASI TALEP EDEN AVUSTRALYA’YA ÖRTÜLÜ VE HADSIZ TEHDİT

Çin'in Avusturalya Büyükelçisi Cheng Jingye

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in Avustralya Büyük Elçisi Cheng Jingye, bu ülkenin Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) katılarak koronavirüsün yayılması ile ilgili soruşturma çağrısında bulunmasına tepki gösterdi.

Jingye, böyle bir isteğin boykota yol açabileceğini belirtip Avustralya’yı üstü kapalı tehdit etti. Büyükelçi Jingye, Çinli turistlerin Avustralya’ya seyahat etmeden önce başka alternatifleri düşünebileceğini söyledi. Jingye, Çinlilerin Avustralya şarabı içmeyi ya da bu ülkeden gelen etleri yemeyi bırakabileceğini de ifade etti.

Australian Financial Review’e verdiği röportajda Elçi Jingye, “Eğer hava kötüden en kötüye giderse insanlar ‘Çin’le arkadaş canlısı olmayan bir ülkeye neden gidelim ki’ diye düşünecektir.” dedi.

Çinli Büyükelçi Avustralya’ya eğitim için çocuklarını yollayan ailelerin de kararlarını yeniden gözden geçirebileceklerini belirtti.

Avustralya, ABD’ye katılarak Covid-19 hastalığının Çin’de yerel bir salgınken nasıl tüm dünyayı saran bir pandemiye dönüştüğünün titizlikle bağımsız uluslararası uzmanlar tarafından soruşturulmasını istiyor.

Çin’in Wuhen kentindekii Viroloji Labratuvarlarında üretilip bulaştırıldığı iddia edilen Çinvirüsü Covid-19 sebebi ile dünya’da 200 binden fazla insan hayatını kaybederken en az 2 milyon kişi bu salgına yakalanda.Ayrıca milyarlarca kişi de sokağa çıkma sınırlaması ile baş başa kalmış bulunuyor.

Kaynak : https://tr.euronews.com/2020/04/27/cin-den-koronavirusun- yayilmasi-sorusturulsun-diyen-avusturalya-ya-ustu-kapal-tehdit?fbclid=IwAR05aB

Etiketler: » » » » » » » »
Share
254 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ