logo

trugen jacn
26 Şubat 2014

ÇİN,UYGUR DEMOKRASI VE HUKUK HAREKETİ LİDERİ Dr.İLHAM TOHTI’YI BÖLÜCÜLÜKLE SUÇLADI.

Çin yönetimi,15 Ocak’ta Pekin’deki evinde hiçbir gerekçe göstermeden tutukladığı,nerede tutulduğu hala açıklanmayan Doğu Türkistanlı bilim adamı, Pekin Merkezi Milletler Üniversitesi öğretim üyesi,UYGURBİZ internet Sitesi yöneticisi Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri Dr.İlham Tohtı için ilk kez resmi bir açıklama yaptı.
Dr.Tohti’nin Pekin’de yaşayan eşi Güzelnur Hanım 25 Şubat günü saat,15,30’da Urumçı emniyet müdürlüğünce düzenlenen bir ihbarnamenin Pekin emniyet müdürlüğüne bağlı Polislerce kendisine imzası karşılığı teslim edildiğini açıkladı. Kendisine tebliğ edilen belgeye göre, eşi’nin “Devleti Parçalamaya yönelik faaliyetlerde Bulunmak”la suçlandığını bildirdi.
Washington merkezli Hür Asya Radyosuna konuşan Güzenur Hanım , eşinin tutuklanmasından 41 gün sonra “Bölücülük” suçlaması ile 20 Şubat günü resmen tutuklandığının kendisine bildirildiğini,nerede tutulduğu konusunda her hangi bir bilgi verilmediğini de ifade etti. Kendisine tebliğ edilen belgede Kocasının Bölücülükle suçlandığına dair satırları okuduğunda büyük bir hayal kırıklığı yaşadığını ve kızgın olduğunu sözlerine ekledi . Guzelnur Hanım Avukatı Li Fang Ting’in Urumçı’ye ulaştığını en kısa zamanda kocası ile görüşeceğini ve görüşebilmesi halinde kocasının sağlığı ve diğer hususlar hakkında ilk elden bilgilere ulaşabileceğini umut ettiğini belirtti.
Güzelnur Hanım,Amerika’nın Sesi radyosuna verdiği bir açıklamada ise, Çin hükümeti ile “Özerk Bölge” yöneticilerinin kocasına yönelttikleri “ Devleti Bölmek” iddiasıni reddettiğini ve bu suçlamalarından dolayı yetkilileri protesto ettiğini bildirdi.
Çin’in resmi Xinhua haber ajansı de yaptığı açıklamada “ Xinjiang Polisi”nin Çin’in twetter’ı sayılan Weibo hesabına dayandırğı haberinde Dr.Tohtı’nın yurt dışındaki ayrılıkcı güçlerle gizlice anlaştığını, Doğu Türkistan’in bağımsızlığını savunduğunu ve buna yönelik eylemlerde bulunduğunu” de iddia etti.
Ajans ayrıca,Dr.Tohtı’nın kurduğu “UYGURBİZ” internet Sitesinde “söylentilere dayanarak olumsuz haberler yaydığını,meydana gelen olayları abartarak etnik nefreti körüklediğini de iddia etti. Uygur Bilim adamının derslerinde şiddet yanlısı söylemlerde bulunduğunu,Terörisitleri kahraman olarak tanımladığını,öğrencilerine hükümet ve ülkeden nefret etmelerini ve rejime karşı gelmelerini telkin ettiğini,Çinlilerin bir zamanlar Japonlara karşı koydukları gibi,Uygurların de Çin yönetimine karşı direnmelerini öğütlediğini” belirtti.
Ajans , “ Dr.Tohtı’nın uzun zamandan beri izlendiği,kendisine yöneltilen suçlamaların kesin ve inandırıcı delillerle tesbit edildiğini “ de iddialarına ekledi.

Etiketler:
Share
1219 Kez Görüntülendi.