logo

trugen jacn

ÇİN; UYGUR İMAMI HAC BEDELİNİ BÖLÜCÜLERE VERDİĞİ İDDİASI İLE 18 YIL’A MAHKUM ETTİ

Mekke'de UYgur Hacı Resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Pekin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Türkleri  toptan yok ederek Çin asimilasyonu   bir an önce gerçekleştirmesi için özellikle Urumçi’ye atadığı Tibet Canisi Çin Gestaposunun Doğu Türkistan’daki eli kanlı Şefi Çin Çüvenggou insanlık dışı cinayetlerinin şiddetini günden güne arttırarak sürdürüyor. Hoten’in Tibet sınırındaki Kirye İlçesi Merkez Cami’nin devlet memuru olan imam Hatibi Emin Damollam kendisi sağlık sebepleri nedeniyle hacca gidemediği için “Hac Bedeli” olarak bir başkasını yerine hac yaptırdığı ve  hac bedelini  de “Bölücülere” ödediği  iddiası  18 yıl hapis cezasına çarptırıldığı açıklandı.
Özgür Asya radyosunun haberine göre Emin Damollam ile birlikte 4 kişinin daha bu hac bedeli ödenmesi olayı ile ilgili olarak tutuklanarak çeşitli hapis cezalarına çarptırıldığını de bildirdi..Radyo bu 4 kişinin kimliği ve verilen cezalar hakkında her hangi bir bilgi  olmadığını de belirtti. . Radyo kendilerine konuşan Hoten İli ÇKP.İl Teşkilatına bağlı olan ve Çin yönetiminin bu il’deki din hizmetlerinin yürüten Birleşik Cephe (Birlik Saf) yetkilisinin bu cezalandırma olayını doğruladığını de belirtti.
Edinilen bilgilere göre Çin yönetimi geçtiğimiz 2017 yılında  kendi organize ettiği Hac kafilesinde Hacı adaylarına hac bedeli ödemesini yasaklamış ancak,2016 yılında ise bu yasaklamayı henüz uygulamaya koymamıştı.   Kirye Merkez Cami İmamı Emin Damolla’nın bu hac bedelini kime ödediği hakkında da her hangi bilgi  de bulunmuyor.
Doğu Türkistan’da çok eski tarihlerden beri uygulanan bir gelenek’e göre  hac yolculuğuna sağlık sebepleri ile müsait olmayanlar  bu ibadeti kendi adına bir yakını ve bir başkasının yapması için hac bedeli adı altında para ödeyerek onları hacca göndermek  gibi bir uygulama bulunuyor.
Uzmanlar Çin işgal yönetiminin Emin Damolla’nın hac bedelini yurt dışında faaliyet gösteren teşkilatları “Terörist ve Bölücü Teşkilatlar “ olarak tanımladığı  bu teşkilatlara vermesinden şüphelenmiş olabileceğini  ve bu nedenle adı geçene bu ağır hapis cezası verdiğini ifade ediyorlar.

Etiketler: » » » » » »
Share
2503 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ