logo

trugen jacn

ÇİN, ÜNLÜ UYGUR TIP DOKTORU VE BİLİM İNSANI PROF. DR. HALMURAT GAFUR’U DA KATLETTİ

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

ÇKP-Faşist Irkçı işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da din bilginleri, bilim insanları,şair ve yazarlar ile sanatçılara karşı soykırım uygulamaları artarak devam ediyor. Doğu Türkistan’ın önde gelen eğitimci ve din alimlerinden Kaşgarlı Abdulhamit Damollam ile Urumçi İslam Enstitüsü eski Rektörü ve Kur’ani kerimin mealini  ilk kez tercüme ederek neşreden Muhammed Salih Damollam’dan sonra bu kez ünlü Uygur tıp doktoru ve bilim insanı Prof.Dr.Halmurat Gafur’u de katlettiği açıklandı. Çin’in  27 Ocak 2018 tarihinde aniden tutuklayıp kapattığı  Dr.Gafur’un Çin Nazi Kamplarında baskı ve zulüm ve akıl almaz işkencelerle katlettiği  bildirildi.
Bir süredir sosyal medya’da Halmurat Gafur’un tutuklandığı ve  Çin Ölüm kamplarına kapatıldığı bilgisi yer almış ve son haftalarda ise onun bu Çin Nazi Kamplarında  öldürüldüğü  iddia ediliyordu.


Uygur Haber ve Araştırma Merkezi bu konudaki kesin bilgilere ulaştı.

Avustralya Kıt’asında yaşayan Uygur Türkü aydın ve aktivist Hasancan Haydar’ın  merkezimize  gönderdiği yazılı bilgiler ve telefonda bizzat anlattığı şöyle ;  ” Kendisinin bu ölüm haberini sosyal medya’da okuduktan sonra Dr.Halmurat Gafur’un Avustralya’da yaşayan bir Hanım Yakınına telefon ettim  ve ölüm haberinin doğru olup olmadığını sordum.  Dr.Halmurat Gafur’un Avustralya’da yaşayan hanım akrabası  ise  şunları ifade etti ve bu  bilgileri verdi  ; “ Ben de bu haberi sosyal medya’dan okuyunca Urumçi’deki ailesini aradım ve ölüm olayını sordum. Urumçi’deki ailesi ölüm haberinin doğru olduğunu  Dr.Halmurat Gafur’in geçtiğimiz günlerde vefat ettiğinii belirterek ölümünün doğru olduğunu bildirdi. Ancak ölüm tarihi ve diğer ayrıntıları korkudan söyleyemedi  ve telefonu de özür dileyerek kapatmak zorunda kaldı.” cümleleri ile ölüm olayını teyit ettiğini  açıkladı.

Dr.Halmurat Gafur’un Çin’in Biyolojik Silah Üretimini Bildiği İçin Katlettiği ileri Sürülüyor
Haber merkezimize konuşan ve Dr.Halmurat Gafur’un yakından tanıyan bir Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Halmurat Gafur’un Tıp Üinversitesi Rektörlüğünden alınmasından sonra Sözde Bölgesel Sağlık Bakanlığı’nda Gıda,İlaç ve Parmakoloji Üretim ve Denetim Dairesi Başkanlığına getirildiğini,Çin’in Müslüman Uygur,Kazak ve diğer Türk halkları bir an önce toptan soykırım yaparak yok etmek için geliştirmek istedikleri öldürücü Toksin içerikli Biyolojik silahlar üretilmesi projesinden haberdar olduğunu ve bu silahların üretilmesine karşı çıktığı için derhal tutuklayarak Çin Nazi Kamplarına kapattıklarını belirtti. Çin’in  kolon kanseri olan ve tedavi gören Dr. Gafur’u   3 ay gibi kısa bir süre sonra aniden öldürmelerinin şüpheli bulduğunu de açıkladı.   Bu bilgileri veren kişi ayrıca,Dr.Halmurat Hoşur’un  bir süre önce kolon kanserine yakalandığını ve tedavi görmekte olduklarını bilmelerine rağmen tutuklamalarının manidar olduğunu de ifade etti. Çin işgal yönetiminin   Bu Çin Nazi Kamplarının yaşam şartlarını özellikle buraya kapatılan tutuklu Türklerin bir an önce ölmesi için  çok kötü bir şekilde  muhafaza ettiğini  de belirtti. 58 yaşındaki Dr.Halmurat Gafur’un  da  bu sağlıksız ve yaşam şartları çok  çok kötü bu ölüm kamplarında  ölüme terk ettiğini  ve hastalığını bile bile bu kamplarda özellikle katlettiğini de  bildirdi.Bilindiği üzere Çin işgal yönetimi bütün Uygurları sağlık kuruluşlarına zorla celbederek herkesi kan vermeye ve bazı diğer testlere tabu tutmuş ve DNA.örneklerini  d alarak depolamıştı.Son günlerde anlatılanlara göre Çin yönetimi bu DNA verilerine göre kimyasal silah üretiyordu.


Dr.Halmurat Gafur Türkiye’yi De Ziyaret Etmiş
Halmurat Gafur’u yakından tanıdığını ve kendisi ile bir çok kez çeşitli   vesileler ile  toplantılarda birlikte olduğunu ve tanışarak sohbet ettiğini açıklayan bir diğer Uygur Türkü ise şunları ifade etti ; “ Dr.Halmurat Gafur Ünlü bir tıp doktoru ve bilim adamı olmasının yanı sıra çok vatansever bir kişi idi.Ben kendisi ile Tip Üniversitesi Rektörü iken,birkaç kez birlikte oldum.Bana Türkiye’de tıp okumak isteyen zeki ve başarılı öğrencileri gönderin.Ben onları Tıp üniversitesi’ne  kayıt ettireyim ve onların  iyi doktor olarak yetişmelerine yardımcı  olayım. Biz Uygurların yetişmiş insanlara özellikle tıp doktorlarına çok ihtiyacımız var. Halkımız bunu bekliyor bizlerden.” dediğini  de aktardı. Ayrıca, Prof. Dr.Halmurat Gafur’un Türkiye’yi de ziyaret ettiğini ve geleneksel Uygur tıbbının Türkiye’de eğitimi ve yaygınlaştırılması konusunda teklifler sunduğunu de bildirdi. Dr Gafur’un Türkiye ziyareti ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir kurumun kurumsal sosyal medya hesabında  şu satırları paylaşmış ” Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları konularında işbirliği girişimlerinde bulunmak amacıyla Doğu Türkistan olarak bilinen Uygur Özerk Bölgesi Xinjiang Tıp Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Halmurat GAFUR ve beraberindeki heyet 28.08.2015 tarihinde Kurumumuzu ziyaret etmişlerdir.” (Sağlık Bakanlığına bağlı bir kurum)


Prof.Dr.Halmurat Gafur Kimdir ?

Turfanlı bir ailenin oğlu olarak 1960 yılında başkent Urumçi’de dünyaya gelmiştir.Lise öğreniminden sonra girdiği Üniversite giriş sınavlarında dereceye girmiş ve Çin’in en önde gelen eğitim kurumlarından Şanghay Tıp Üniversitesine kayıt olmuş ve 1983 yılında bu Üniversiteyi derece  bitirmiş ve bir süre tıp doktoru olarak çalışmışve bu arada uzmanlık eğitimine de başlamıştır. 1988 yılında Uzmanlık eğitimini tamamlayarak Doğu Türkistan Tıp Üniversitesi’nde öğretim üyesi olmuştur. 1993  yılında  Rusya Federasyonunun Saint Petersburg kentindeki bir Tıp Üniversitesinde ileri derecede tip eğitimi görmüş  ve çeşitli mesleki ve bilimsel araştırmalar yaparak  ülkesine  dönmüştür. Bu kez Urumçi’de bulunan Geleneksel Uygur Tıbbı Araştırma Hastanesi Başhekimliğine getirilmiştir. Burada çalıştığı yıllarda geleneksel Uygur tıbbının de Çin tıbbı gibi  geliştirilmesi  ve uygulanması noktasında çalışmalar yapmıştır.  1998 yılında Doğu Türkistan(Xinjiang)Tıp Üniversitesi Rektörlüğüne getirilmiştir.  2017’de ise Çin Cüvenggou ÇKP.Sekereteri olarak Doğu Türkistan’da ipleri eline alınca Çir ırkçılığı ülkede zirve yapmış  ve Milli Kadırlar(Milli Türk Kadrolar) peş peşe işlerinden atılmaya ve önemsiz ve pasif görevlere atanmaya başlanmıştır.  Ünü Çin’e  ve ülke sınırlarını dahi aşan Prof. Dr.Halmurat Gafur de bu  Çir Irkçılığı kampanyası kapsamında görevinden alınmış  ve Sözde Bölgesel sağlık bakanlığı Gıda,ilaç ve Parmakoloji üretim ve denetim Dairesi Başkanlığına atanmıştır. Burada görev yapmakta iken.Faşist ÇKP Sekreteri Çin’in özele emri ile tutuklandığı ve Urumçi’de adı açıklanmayan Bir Çin Nazi Kampına Kapatıldığı ve burada hayatını kaybettiği bildirildi.

Etiketler: » » » » » » »
Share
2180 Kez Görüntülendi.