logo

trugen jacn

TÜRKİYE’DEN TACİKİSTAN PASOPORTU İLE ÇİN’E GÖNDERİLEN ZİNNETGÜL TURSUN KAYIP !

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Türkiye’de yasal oturma izni( İkamet Belgesi)ile yaşamakta iken, Tacikistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu tarafından adına düzenlenen Tacikistan Pasaportu ile küçük 2kızı ile birlikte Tacikistan’a zorla gönderilen Uygur Türkü Zinnetgül Tursun Çin’de kayıp durumda olduğu açıklandı.

Özgür Asya radyosu Suudi Arabistan’in Cidde kentinde yaşayan Zinnetgül’un Ablası Cennetgül Tursun’u kaynak göstererek bu konuda verdiği haberde Türkiye’den eline bir Tacikistan Pasaportu tutuşturularak Çin’e gönderilen Zinnetgül Tursun’un nerede ve sağlığı hakkında hiç bir bilgi bulunmadığı ve kayıp durumda olduğu açıklandı.Ayrıca haberde Zinnetgül Tursun ile iade edilen iki çocuğuna baktığı belirtilen Büyükanne Ruşengül Yasin’in 9 ay önce göz altına alınarak Toplama Kampına hapsedildiği bilgisi Gulca polis departmanı yetkililerince teyit edilerek doğrulandı. Haberde Zinnetgul’un iki çocuğunun şu anda Anneannesiyle değil Büyükannesi tarafından bakıldığını, aile üyeleri ve komşularının Zinnetgul’un nerede olduğundan haberleri olmadığını ortaya koydu.

Ruşengül Yasın Türkiye’ye Kızını Ziyaret İçin geldiği İçin tutuklandı

Zinnetgül Tursun’un Suudi Arabistan’da yaşayan Ablası Gülcennet Tursun’in verdiği bilgilere göre Annesi Ruşengül Yasın’ın 2015 yılında kızı Zinnetgül’ü ziyaret için Türkiye’ye geldiğini ve kızının yanında bir süre kaldıktan sonra Gulca’nin Süydün kasabasında yaşayan oğlu İbrhim’in hastalanması üzerine geri döndüğünü belirtti.Anne Ruşengül’ün kızı Zinnetgül’ün Tacikistan pasaportu ile Çin’e geri verilmesinden hemen sonra tutuklanmış olduğunun dikkat çekici olduğunu de özellikle kendisini çok düşündürdüğünü ve rahatsız ettiğini de bildirdi.Cennetgül kız kardeşi Zinnetgül Hapishane’de ağır ve sistematik baskı ve işkencelere maruz kaldığı ve bu ağır işkenceler sonucu Annesi hakkında o, Türkiye’de iken,ilgisi olmayan suçlar ve cinayetleri kabul ettirilmiş olabileceğini tahmin ettiğini de belirtti. Annesini nerede ve nasıl tutulduğu hakkında de hiç bir bilgisinin bulunmadığını de açıkladı.

Çin İşgal Polisi Zinnetgül Tursun ve Ailesinin Dramatik Durumunu Doğuladı.

2019 yılının Haziran ayında Tacikistan’in İstanbul Başkonsolosluğunce düzenlenen Tacikistan pasaportu ile başkent Duşenbe’ye deport edilen ve oradar da Çin Polislerince özel uçakla Uçakla Urumçi’ye götürlüp hapishaneye konulan Zinnetgül Tursun ve ailesi hakkında bilgi almak ve hakkındaki bilgileri teyit etmek için Özgün Asya muhabirleri ailenin yaşadığı Korgas İlçesi’ndeki Lenger köyü Polis Karakolunu aradıklarını ve şu bilgilere ulaştıkları açıkladılar ; Bu polis karakolunun sağladığı iletişim bilgilerine dayanarak Lenger Kırsal Kadınlar Birliği’ni aradık. Sendika yetkilisi, Zinnetgul’u ve ailesini bildiğini, özellikle de Türkiye’den döndüğünün farkında olduğunu, ancak kendisinin şu anda hayatta olup olmadığını bilmediğini söyledi. Ayrıca Lenger Köyü Merkez Köy Kadınlar Birliği Direktörü

 iki çocuğuna bakan Zinnetgul’un Anneannesi Amangul’un da merkez köyde yaşadığını ve ev hanımı olduğunu söyledi. Amangul’un kocası Hasancan’dan, iki çocuğunun neden büyükannesine teslim edildiği ve nasıl yaptığı hakkında bilgi almamızı önerdi. Ancak birkaç gün daha aramamıza rağmen Hasancan’ın telefonu bağlanmadı. Kadın yönetmene göre, Zinnetgul’un ailesini işiyle ilgili konu üzerine ziyaret ettiğinde, Zinnetgul’un yaşadığı beş kişilik bir ailede sadece onun kardeşi İbrahim ile karşılaştı, ancak İbrahim ayrıca Zinnetgul’un bulunduğu yer ve koşullardan habersiz olduğunu söyledi.

Cennetgül Tursun,Çin,Ailemizi Paramparça Etti.Çok Zor ve Perişan Durumdayız

Cennetgül Tursun Doğu Türkistan’in Gulca kenti Suydun ilçesi ve Lenger kentinde yaşayan ailesinin param parça edildiğini ve çok perişan bir duruma düşürüldüğünü belirterek şunları söyledi ; ” Annem 9 ay önce tutuklanmıştır Kardeşim İbrahim Tursun 2 yıl toplama kampında tutulduktan sonra ağır derecede hastalanması üzerine ev hapsi kaydı ile tahliye edilmişti. Kardeşim sürekli bakıma muhtaç hastalıklı idi.Şimdi Annem de tutuklandı.Bakımsız kaldı. Zinnetgül Tursun hapiste kızını yaşlı Büyükannemiz bakıyor.Kardeşim İbrahim’e kim bakıyor ? bu konu hakkında hiç bir bilgimiz yok.Ben paramparça hale getirilmiş ailem dolayisiyle perişan ve çaresiz durumdayın.Büyük acı ve istırap içindeyim.” şeklinde konuştu.

Share
350 Kez Görüntülendi.