logo

trugen jacn
25 Haziran 2014

YARKENT’İN İLİŞKU İLÇE POLİS MERKEZİ’NE SALDIRI : 1 ÖLÜ,1 POLİS AĞIR YARALI

 

yeken-ishqul-saqchi-olum.jpg

Yarkent /İlişku Polis Merkezi olayının Yer Aldığı   Sosyal Medya Haberi

 

Uygur Haber Ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

        Doğu Türkistan’in Yarkent Şehrinin 20 Km.kuzeyindeki İlişku ilçesi Polis Merkezi’nde meydana gelen bıçaklı saldırı olayında l Polis memur’unun öldüğü, Polis Merkezi Amiri’nin ise ağır yaralandığı ortaya çıktı.
Çin sosyal medyasında yer alan ve bu olayda hayatını kaybeden Çinli Polis memurunun arkadaşlarınca yazıldığı anlaşılan, ilgili haberde olay şöyle açıklanıyor ; 21 Haziran Cumartesi günü saat 21,30 sıralarında şüpheli olarak Karakola getirilen 21 yaşlarındaki bir Uygur genci ifadesi alınıp işlemleri tamamlandıktan sonra,aniden yanında taşıdığı bıçakla Merkez Amiri ile Çinli bir Polis memuruna hücum ederek saldırmıştır. Beklenmeyen ve ani bu saldırıda 26 yaşındaki Polis memuru Tav Yuen CİNG olay mahallinde hayatını kaybetmiştir. Merkez Amiri Ding Fİ ise, ağır yaralanarak hastaneye kaldırılmıştır.

201406242307china1

    Olayın doğruluğunu öğrenmek için ABD.merkezli Hür Asya Radyosu muhabiri Şöhret Hoşur Yarkent Şehri İlişku Polis merkezine telefon etmiş ve merkezin Nöbetçi memuru ile görüşmeyi başarmıştır. Nöbetçi Memur saldırı olayını doğrulamış ve Merkez Amirinin de halen Hastanede olduğunu ifade etmiştir. Muhabir ayrıca,bu ilçeye bağlı bütün Polis Merkezlerine telefon ederek olay hakkında bilgi almaya çalışmış ancak, olayı doğrulamakla beraber telefona çıkan hiçbir yetkili ayrıntılar hakkında bilgi vermeyi reddetmiştir.
Çin işgal yönetimi diğer olaylarda olduğu gibi,bu saldırı olayı hakkında suskunluğunu korumaktadır. Saldırı olayını gerçekleştirenin kimliği, nereli olduğu, adı geçenin niçin Polis merkezinde sorgulandığı, olaydan sonra adı geçenin yargısız infaza tabi tutularak öldürülüp öldürülmediği ve diğer ayrıntılar hakkında her hangi bilgi alınamamıştır.
Olay’dan sonra Yarket şehri çapında güvenlik tedbirlerinin arttırıldığı İlçe’ye giriş çıkışların kontrol altına alındığı belirtiliyor.

Kaynak  : http://www.rfa.org/uyghur/xewerler/qanun/yeken-hujum-06242014161829.html

Etiketler: »

Share
1292 Kez Görüntülendi.