logo

trugen jacn

ÇİN NAZİ KAMPI’NDAN KURTULAN KAZAK TÜRKÜ ; ÇİN BİZİ İSLAMDAN ÇIKMAYA ZORLUYORDU !

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Kazakistan Vatandaşı iken,geçtiğimiz yıl akrabalarını ziyaret için Doğu Türkistan’a giden ve Çin işgal makamlarınca tutuklanarak Çin Nazi Kamplarına kapatılan ve daha sonra Kazakistan hükümetinin girişimi ile kurtarılan   Kazak Türkü Semerkan  kendisinin Çin nazi Kamplarınıda kaldığı süreçte Çin yönetiminin Müslümanları dini inançlarından gaz geçirmek için çok baskı yaptıklarını belirterek “ Biz Müslüman Türklere en çok dayattığı konu İslam dinimizi terk etmemiz ve Müslüman olmamamızı istemekti ve eğitim sürecinde hep bunları öğretmeye çalıştılar. ” Açıklamasında bulundu.
Özgür Asya radyosunun Azatlık radyosunun 26 Nisan 2018 tarihli yayınını kaynak göstererek verdiği haberde,  Kayrat Samarkan’ın medya’ya yaptığı açıklama’da şunları söylediğini bildirdi ;

Haksuz ve Hukuksuz Olarak Tutuklandım
Geçtiğimiz yılın sonunda Tarbağatay Vilayetinin Börültokay ilçesindeki yakınlarımı ziyaret için gitmiştim.Benim geldiğimi haber alan işgal yönetimi beni derhal tutuklayarak bu ilçedeki Çin Nazi Kampına hapsetti. Benim hapsedildiğim Çin Nazi Kampında toplam 5 bin 700 tutuklu vardı. Bunların 3 bin’i Kazak,2 bin kadarı Uygur 200 kadar Hui(Müslüman Çinli) diğerleri de diğer azınlık halklardandı.

kaldığım Çin Nazi Kampında tutulanların 3 guruba ayrılmıştı ;
1. Dini duygu ve Düşüncelerinden dolayı tutuklananlar
2. Dış ülkelere seyahat edenler
3. Toplumun sosyal düzenine aykırı   hareket ederler.

Bize Verilen Eğitimde Dini İnancımızdan vaz geçmemiz İstendi
Çin Nazi Kamplarıında her gün saatlerce siyasi eğitime tabi tutuluyorduk. Bize verilen sözde siyasi eğitim şu konular üzerinde idi;
1. Çin devletinin iç güvenliği ile devlet sırlarının korunması
2. Çin vatandaşlarını etnik kimlik ve kişiliklerine göre ayırmama
3. Müslüman Türklerin İslam dininden vaz geçmemiz ve Müslümanlığı bir an önce terk etmemiz yolunda sürekli beyin yıkama işlemi uygulanıyordu.
Verilen Yemekler Paralı İdi
Çin Nazi Kamplarında tutulan bizlere günde 2 öğün yemek veriliyordu. Tutuklular her gün çıkan yemeklerin türü ve kalitesine göre kendimiz parasını ödeyerek  satın alıyor ve besleniyorduk.Yemekler genellikle 2 parça ekmek ve bir tabak Şifen(Haşlanamış Kuru Pirinç)’ten ibaretti ve bu yemek için de en az 20 Yuan  (yaklaşık 3 $) ödüyorduk.
Kayrat samankan kendisinin Kazakistan yönetiminin etkin girişimi sonucunda 15 Şubat tarihinde serbest bırakıldığı ve Kazakistan’da bulunan ailesinin yanına döndüğününü de bildirdi.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
2832 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ