logo

trugen jacn
27 Haziran 2014

ÇİN, UYGURLARLA MÜCADELEDE BU KEZ SÖZDE “UYGUR ŞAİR VE EDİPLER”İ KULLANIYOR.

 

ئۇيغۇر ئەدىب ، يازغۇچىلاردىن خەلقىمىزگە ئوچۇق خەت

Uygur Haber Ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin işgal yönetimi, Müslüman Uygurlara karşı topyekün savaş açarak 27 Mayıs’ta Hoten merkezli başlattığı “Terörle Mücadele ve Sert Darbe Vurma Operasyonu”’nda kendi güdümündeki sahte Din adamalarına hazırlattığı Mesnetsiz ve sahte fetvalara sığınırken, bu kez sözde “Uygur Şair ve Edipleri Kullanmayı denemekte.
Resmi Çin internet sitelerinde Doğu Türkistan’da yaşayan sözde 200 “Ünlü Şair ve Edip”’ın açık mektup ilan ederek “Uygur Kültür ve Medeniyeti’nın Korunmasını talep ettikleri iddia edildi, Ancak bu açık mektuba imza koyan Sözde Uygur Şair ve yazarların adına ve imzalarına yer verilmediği görüldü.
Çin yönetiminin fikri ve öncülüğünde imza toplandığı açık bir hakikat olmasına rağmen, sözde bu “Uygur Şair ve Edip”lerin isimleri ve imzalarının olmamasının yanında Çince olarak kaleme alınmış olması de dikkat çekici bulunmakta.
Açık Mektup “Binlerce yıllık Uygur kültür ve medeniyetinin zorbalık ve şiddetle silahlanmış radikal dini ideolojinin güçlü etki ve saldırıları ile karşı karşıya bulunduğu” iddia edildi. Açık Mektubun Çin işgal yönetiminin Müslüman Uygur Türklerinin dini ve milli kimliklerine, ibadetlerine, kültür ve medeniyetinin temel unsurlarına ve onların örf adetlerine yapılan saldırıların en yoğun olarak yapıldığı bir sırada yayınlanmış olması, en son sözde bu şair ve Ediplerden yardım dilenmek zorunda kalması, İşgalcilerin bu uygulamalarındaki başarısızlıklarının,ağır yenilgilerinin açık bir kanıtı olarak kabul ediliyor. Uygurların Milli sembolu olan Uygur doppalarının (Başlıklarının) giymelerinin dahi “Milli Bölücülüğü Ortaya Koyduğu ve Anımsattığı” tahammülsüzlüğü  ile yasaklandığı bir ortamda “Uygur Kültür ve medeniyetinin Korunmasına Yönelik” olduğu iddiası ile böyle bir açık mektup ilan edilme girişimi tam bir riyakarlık,sahtekarlık,utanmazlık ve tam “Çin Usulu” bir yüzsüzlük olarak kabul ediliyor. Ayrıca, sözde “Uygur Kültür ve medeniyetinin korunması”na yönelik olduğu iddiası ile hazırlanan bu açık mektubun Uygur Türkçesi ile değil,Çince olarak kaleme alınması, sosyalist maskeli Çin faşist şövenizminin  demode olmuş ” 21.yüzyıldaki yeni bir yansıması ve versiyonu ” olarak açıklanıyor.
Uygur Türklerinin meydana getirdiği ipek yolundan, İpek yolundaki çeşitli kültürlerden, Kaşgarlı Mahmut,Yusuf Has Hacip,Alişir Nevai,Abdulhalik Uygur gibi edip ve şairler ile Ceditçiliği(yenilikçiliği) savunan Türk işlam kültürününün modern bir tarzda yeniden şekillendirilmesi amacı ile eğitim’de yeni atılımlar yapan ve sahifeler açan Abdulkadır Damollam vebenzeri Bilginlerimizin adları hayasızca ve utanmaz bir tavırla teleffüz edilirken, buna karşılık bu şair, edip ve Allame’lerimizin ortaya koyduğu fikir ve ideallere inanan ve bunları hayata geçirmek isteyen binlerce Müslüman Uygur Aydınının Çinli işgalcılarca acımasızca katledilerek yok edilmesi bu “ Geçmişine İhanet Etmeyi Marifet sayan Kuş Beyinlerini ve İnsanlıklarını bir kaç yüz Yen’e satan  bu Sözde şair ve Ediplerin” anlamayacağı bu gerçek. Çinli işgalcıların bu cinayetleri  tarihin kara lekesi olarak sahifelerdeki  yerini almıştır.
Bu sözde Uygur şair ve edipler eğer gerçekten bu sıfatların zerresini  taşıyorlarsa Uygur Kültür ve medeniyetini savunmak istiyorlarsa Kanada’da yaşayan Uygur Şairi Ahmetcan Osman’ın  güzel ve yerinde ifade ettiği gibi,” Uygurlara karşı bildiri yayınlamak yerine,Çinli İşgalcilere karşı beyanname yayınlamalı ve bu bildiride da şu hususlara yer vermeleri gerekirdi ;  “ Çağdaş Kültür ve medeniyetin anlamı, insanların dini ve milli kimliklerine saygı göstermektir. Dini inançlarına göre yaşamak,İnançları gereği giyinmek ve hareket etmelerini sağlamaktır. Onların örf ve adetlere müdahale etmemek ve karışmamaktır. Onlara saygı göstermektir. Çinliler günümüzde bizim Uygur kimliğimizi,dini inançlarımızı,Çinlilere benzemeyen özelliklerimize hiç saygı göstermiyor. Farklılıklarımıza tahammül edemiyorlar. Buna mukabil biz Müslüman Uygurlara binlerce yıllık kültür ve medeniyetimizi terk etmemizi ve dinimizi ve milli kimliğimizi  unutmamızı istiyorlar  Buna karşılık bizlerden Çin kültür ve medeniyetini kabul etmemizi istiyor  ve bunu  zorla dayatıyorlar. Böyle bir ortam’da bizden bu açık mektubu istemek büyük bir yüzsüzlük, gülünçlük ve bize karşı büyük bir hakarettir.”demeleri gerekiyor.

Kaynaklar

http://uy.ts.cn/homepage/content/2014-06/25/content_359514.htm

http://www.rfa.org/uyghur/xewerler/medeniyet-tarix/medeniyet-din-06252014163101.html

Etiketler: »

Share
1276 Kez Görüntülendi.