logo

trugen jacn
15 Mayıs 2014

ÇİN LİDERİ’NİN ZİYARETİ ESENASINDA KARGALIK’TA ÖLÜMLÜ BİR ŞİDDET OLAYININ GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİ ORTAYA ÇIKTI.

A map of Xinjiang showing Kashgar's Kargilik (Yecheng) county.

        Çin Lideri Xi’nın 27-30 tarihleri arasında Doğu Türkistan’a yaptığı ziyaret esnasında Urumçi tren Garı eyleminden başka de ülke çapında bir çok kanlı şiddet olaylarının meydana geldiği bildiriliyor. Urumçi Tren Garındaki intihar saldırısının gizlenemediği ve diğer olayların ise,her zaman olduğu gibi Çin işgal yönetimince ustalıkla kamu oyundan saklandığı bildiriliyor.

ABD.’den yayın yapan Hür Asya Radyosu muhabiri Şöhret Huşur’un bölgeden aldığı bilgilere göre ; Çin Lideri’nin ziyaretinin ilk günü olan 27 Nisan’da Kaşgar’a bağlı Kargalık İlçesinin Cangaleski Kasabasında Çinli 3 Yöneticinin Uygur Fedailerince bıçaklanarak öldürüldüğü bildirildi.
Bu olay ile ilgili haberler İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkililerince doğrulanmıştır. Hür Asya Radyonun ulaştığı Kargalık İlçesi siyasi – Hukuk Komitesinin Müdürü ile Cangaleski Polis Merkezi yetkilileri de olayı teyit etmiştir. Komiser olduğunu söyleyen Köreş adında bir Polis yetkilisi olayın araştırılması işlemine bizzat katıldığı aradan 15 gün geçmesine rağmen bu konuda her hangi bir ip ucuna rastlanılmadığı ifade etti. Çin başkanının ziyaretinin ilk günü olan 27 Nisan Pazar günü öğleden sonra komşu Poskam İlçesinden balık avlamak için Kökkölyar(Gökgölyar)gölüne gelen bu ilçede görev yapan Çinli 4 Yöneticiden 3’nünü bıçaklanarak öldürülüp göle atıldığı,hayatta kalan bir Çinlinin ihbarı üzerine cesetler gölden çıkarıldığı bildirmiştir. Olayın faillerinin daha tespit edilemediğini ancak,saldırıdan yara almadan kurtulan Çinli yönetici ile görüştüğünü aktarmıştır. Olayda ölen Çinlilerin Poskam İlçesi’ndeki Banka ve Mobil iletişim sektöründe görevli olduklarını,Pazar tatilinde balık tutmak için Göle gittiklerini olayın ise öğleden sonra saat 14 sıralarında meydana geldiğini  söylemiştir.

Haberi Türkçeye çevriyen ve Hazırlayan:Hamit Göktürk

Etiketler:
Share
1085 Kez Görüntülendi.