logo

trugen jacn
11 March 2018

SÖZDE ÇİN PARLAMENTOSU LİDER Xİ’NİN “İMPARATORLUK” DAYATMASINI ONAYLADI

Çin Komünist Partisi güdümündeki sözde Çin Parlamentosu olarak bilinen Çin Ulusal Halk Kongresi, devlet başkanlığı ve başkan yardımcılığında görev süresi sınırlamasının kaldırılmasını içeren anayasa değişiklik teklifini kabul etti. Böylece Sözde Çin Parlamentosu ÇKP genel sekreteri ve Çin’in Mutlak Lideri Xi Jing Ping’in ” İMPARATORLUK DAYATMASINI ” resmen onaylamış oldu.

Çin'den tarihi karar... Kabul edildi !

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Ülkede en üst yasama organı olan Çin Ulusal Halk Kongresi’nde yapılan oylamada kabul edilen anayasa değişikliğiyle, Devlet Başkanı Şi Cinping’in görev süresinin dolacağı 2023’ten sonra da görevine devam edebilmesinin önü açıldı.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, geçen yıl yapılan seçimlerinde ikinci dönem için seçilmişti. Çin lideri, göreve geldiği 2013 yılından bu yana ülkedeki ağırlığını sürekli artırması ile biliniyor.

Çin Komünist Partisi’nin geçen yılın kasım ayında yapılan 19. Büyük Kongresi’nde alınan kararla ülkenin kurucu lideri Mao Zıdong’un ardından parti tüzüğünde ismi geçen ikinci lider olmuştu.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

Parti tüzüğüne dahil edilen metnin başlığı “Yeni Dönem Çin için Çin Özellikleri Taşıyan Sosyalizm üzerine Şi Cinping Düşüncesi” olmuştu.

Çin’deki anayasaya göre, Devlet Başkanlığı ve Devlet Başkan Yardımcılığı görevlerine beş seneliğine iki dönemden fazla aynı kişiler seçilemiyordu.

Kaynak :  https://www.haber3.com/dunya/asya/cinden-tarihi-karar-kabul-edildi-haberi-4919433

Etiketler: » » » » » »
Share
965 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ