logo

trugen jacn
30 Eylül 2014

ÇİN, KAŞGAR’DA 2 UYGUR’U İDAM VE BİR UYGURU İSE, ÖMÜR BOYU HAPİS CEZASINA MAHKUM ETTİ.

uygur

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’ın kaşgar Orta Halk Mahkemesi’nde yargıladığı 3 Müslüman Uygur gencinder 2 kişiye idam ve bir kişi’yi ise,ömür boyu hapis cezasına mahkum ettiği açıklandı..
Çin’in resmi Tengritag internet sitesinde yayınlanan bir haberde, Gani Hasan ile Nur Muhammed Aubdulhamit adlarındaki 2 Uygur gencini terör örgütü kurmak ve kasten adam öldürmek suçundan idama, Ataullah Tursun isimli genci ise,Terör örgütüne katılmak ve eylemlerine iştirak etmek suçlaması ile ömür boyu hapis cezasına çarptırdığını açıklandı.
Geçen Ramazan Bayramı esnasında bıçaklanarak öldürülen tarihi Kaşgar Eyidgah Camisinin Çin yanlısı imam hatibi ve yönetimin güdümündeki Çin İslam Cemiyeti Uygur Bölgesi Başkan Yardımcısı Cuma Tahir’in öldürülmesi ile ilgili olarak bir süre önce tutuklandığı bildirildi. Mahkum olan Müslüman Uygur gençlerinin mahkeme safhası ile ilgili hiçbir bilgi de açıklamada yer almadı.
Gözlemciler, Doğu Türkistan’da daha önceki yargılamalarda olduğu gibi, bu mahkemenin de asgari hukuk ve yargılama kurallarına riayet etmediği ve sanıklara kendilerini savunmabilmeleri için Avukat tutma ve kendilerini mudafaa etme hususlarındaki haklarının çiğnendiğinden endişeli olduklarını bildiriyorlar.

Etiketler: » »
Share
1126 Kez Görüntülendi.