logo

trugen jacn

ÇİN-HİNDİSTAN SINIRINDA GERİLİM ZİRVEDE! ASKERİ YIĞINAK SÜRÜYOR

Hindistan ve Çin arasında gerilim yeniden yükseldi.Her iki nükleer güç Doğu Türkistan sınırındaki Ladakh bölgesinde karşı karşıya geldi. Hindistan, Ladakh bölgesine savaş jetleri, askeri kargo uçakları ve binlerce ek tam teçhizatlı askeri birliğini Çin’e karşı konuşlandırdığı ve askeri yığınak yapmaya devam ettiği bildirildi.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin ile Hindistan arasında kriz devam ediyor. Hindistan Hava Kuvvetleri’nin Ladakh sınır bölgesine ülkenin kendi üretimi olan ve 70 milimetre topa sahip savaş helikopterlerini, roketlerini ve diğer silahlarını konuşlandırdığı öğrenildi.

Hindistan merkezli bir havacılık ve savunma şirketi Hindustan Aeronautics Limited (HAL), “Sınırdaki mevcut durumun ışığında, Hindistan Hava Kuvvetleri görevlerini desteklemek için kısa sürede yüksek irtifada operasyonlar için iki hafif muharebe helikopteri konuşlandırıldı” ifadelerini kullandıldı.

HİNDİSTAN-ÇİN KRİZİ

9 Ağustos’ta Hindistan ve Çin arasında yapılan komutan düzeyindeki altıncı görüşmelerde ilerleme sağlanamadı. İki tarafın birbirini Ladakh bölgesinde sınır ihlali yapmakla suçladığı Nisan 2020’den bu yana gergin olan durumu düzeltmek için ortak düzeyinde görüşmeler yapılabileceği aktarıldı. 15 Haziran’daki çatışmalarda Galwan Vadisi’nde 20 Hint askeri hayatını kaybetmişti.

Kaynak : https://www.karar.com/fuzeler-her-an-ateslenebilir-hindistan-ve-cin-arasindaki-gerilim-had-safhada-1579

Share
231 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ