logo

trugen jacn
12 Aralık 2014

ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’DA UYGURLARIN NAMAZ İBADETLERİNİ “CAMİ’YE GİRİŞ BELGESİ” İLE ENGELLİYOR.

3379

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Çin işgal yönetiminin yürürlüğe koyduğu yeni bir uygulama ile Müslüman Uygurların Cami ve Mescit’lere giderek namaz kılmalarını kontrol altına almak için Cami’ye giriş belgesi düzenleme uygulamasına geçtiği bildiriliyor.
Facebook vebenzeri sosyal medya’da yer alan haber ve görüntülere göre bazı mahalli yönetimlerin “ Cami ve Mescitlere Giriş için İzin Belgesi”düzenledikleri ve bu belgelere sahip olmayanların ibadet yerlerine girmemeleri yolunda uyarıldıkları ortaya çıktı.
Bu konudaki ilk uygulamanın Hoten Vilayetinin Lop İlçesine bağlı Hangı Yiza ,Ayak Hanirik (Aşağı Hararık)kenti Yerel Komünist Partisi’ne bağlı Cami,Mescit ve İbadet Mekanlarını İdare Etme Merkezi tarafından ilk kez düzenlendiği belirtiliyor. Uygurca ve Çince olarak hazırlanan belge “Cami ve Mescitlere Giriş Belgesi” olarak adlandırılıyor. Belge’de belge sahiplerinin bunları nerelerde kullanacağı de belirtiliyor.
Bu yeni uygulamada Hoten İli,Lop İlçesi Hangı Kenti’nde pilot bölge olarak seçildiği ve ilk kez tatbik edildiği ifade ediliyor.Bir süre sonra bu uygulamanın Doğu Türkistan genelinde yaygınlaştırılacağı tahmin edilmekte.
Çin işgal yönetimi “Dini Radikalizme Karşı Savaş”sloganı altında Müslüman Uygur Türklerinin en temel dini faaliyetlerine madahil olmakta,engeller ve yasaklamalar koymaktadır.Namaz ibadetinin kısıtlama ve engellenmesi için devlet memurları,öğretmenler,öğrenciler ile 18 yaşından küçüklerin ibadet yerlerine girmesini bir süre önce yasaklamıştı. Bu uygulamayı kontrol ve gözetlemek için ise,Cami ve Mescit girişlerine güvenlik kamerası ve kapı önlerine ise, özel güvenlik görevlilerini nöbetçi olarak yerleştirmek gibi tedbirler uygulamaktadır.
Çinli işgalcilerin Doğu Türkistan’daki bu insanlık dışı uygulamaları ile ilgili bir açıklama yapan Dünya Uygur Kurultayı Sözcüsü Dilşat Reşit,Çin yönetiminin bu ve benzeri yasadışı ve agresif politikalar uygulamak suretiyle, Doğu Türkistan’da huzur ve istikrarı bozduğunu,bu tür uygulamalarla bölge’de huzu ve güvenliği hiçbir zaman sağlamayacağını bildirdi.

Kaynak : rfa.org.uighur/Kiska Haberler- 12.12.2014

Etiketler: » » »
Share
1157 Kez Görüntülendi.