logo

trugen jacn
07 Haziran 2014

ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’DA RAMAZAN YASAKLARINI ŞİMDİDEN BAŞLATTI.

ئۇيغۇرلارغا رامىزاندا رۇزا تۇتماسلىق ئەھدىنامىسىغا  قول قويدۇرۇلماقتا

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin işgal yönetimi,Doğu Türkistan’da önümüzdeki günlerde başlayacak mübarek Ramazan ibadetini engellemek için yasaklamalarına şimdiden başlattı.
Çin devletinden maaş alan devlet memurları, işçiler diğer personelin Ramazan ayında oruç tutmaması konusunda tek tek uyarıldığı ve Oruç tutmayacağına dair Tahhütname imzalatıldığı bildiriliyor.
Gulca “Özerk İli Sağlık İdaresi”’ne bağlı Cung Yi Hastanesi Komünist Partisi Sekreteri Cang Şiguang bir genelge yayınlarak 3 Haziran’dan başlayarak Hastanede çalışan tüm Müslüman personelin oruç tutmaması ve Ramazan’ı bahane ederek Hastane hizmetlerinin aksamaması yönünde uyarıldıkları ve her gün öğle yemeklerinin bütün personelin katılımı ile kolektif olarak birlikte yemeleri yönünde hazırlanan Taahhütnamelere şimdiden imzalatmaya başladıklarını duyurdu.
Çin işgal yönetimi, Müslüman Personeli inancı ile kendi koyduğu yasaklamalar arasına sıkıştırarak yeni bir baskı ve zulüm örneği sergilemekte.
Müslüman Uygur işçiler işsiz ve aşsız kalacağı endişesi ile Çinli İdarecilerin önünde oruç tutmayacağını imzaları ile taahhüt etmek zorunda kalırken, evine dönünce de bunun için Allah Taala’dan af dileyerek dua etmekte.
Bu dramatik durum, insan hakları ve inançlara saygılı bazı Çinli aydınlarının kişisel bloglarında eleştirilmekte ve New York Times gibi yayın organlarında yankı bulmaktadır.

Kaynak : 6月3日上午,中医院党支部书记张燨光组织医院少数民族职工召开了关于维护各民族团结的会议。斋月即将开始,为了不影响正常工作和生活与少数民族职工签订不封斋责任书。
http://www.weibo.com/u/3177471071
新疆伊宁县医院要求职工勿守斋月
http://cn.nytimes.com/china/20140606/c06xinjiang/

Etiketler: »
Share
849 Kez Görüntülendi.