logo

trugen jacn
20 Ağustos 2015

ÇİN’DEKİ DEVALASYON,AFRİKA’YI SARSTI

cin-yuan

Çin Merkez Bankası’nın geçen hafta yaptığı ani devalüasyon hamlesinin artçı sarsıntıları Afrika’yı sarsıyor.

Çin’e hammadde ihracatıyla öne çıkan Güney Afrika, Angola ve Zambiya gibi ülkelerin para birimlerinde yaşanan düşüşler kıta ekonomisine ilişkin endişelere yol açtı. Güney Afrika para birimi Rand dün dolar karşısında son 14 yılın en düşük düzeyini gördü.

Küresel piyasalarda yaygın işlem görmeyen Angola ve Zambia’nın para birimlerindeki fiili değer kaybının çok daha ciddi olduğu bildiriliyor. Söz konusu ülkeler, petrolden altına, şaraptan bakıra kadar Çin’e yaptıkları ihracatla dikkat çekiyor.

OECD verilerine göre, Çin ile Afrika arasındaki dış ticaret son 10 yılda 30 milyar dolardan 230 milyar dolara yükselirken, ABD ile Afrika arasındaki dış ticaret 100 milyar dolardan 80 milyar dolara düştü.

ENDONEZYA’DA İHRACAT ÇÖKÜŞÜ

Endonezya’nın ihracatı beklenmedik biçimde Temmuz ayında yıllık bazda yüzde 19,2 daraldı. G-20 ülkeleri arasında yer alan ülkenin ithalatındaki azalma aynı dönemde yüzde 28,4’yi buldu.

Küresel emtia fiyatlarındaki düşüşten ağır biçimde etkilenen Endonezya’nın petrol ve gaz ihracatında son iki ayda yaşanan yüzde 75’lik daralma, dış ticarete darbe vuran en önemli faktör olarak değerlendiriliyor. Son üç yıldır yüzde 5’in üzerinde büyüyen ekonomide bu yıl büyümenin ciddi biçimde yavaşlamasından endişe ediliyor.

TAYLAND BORSASI DÜNKÜ PATLAMANIN ETKİSİNDE

Tayland borsası, dün gece başkent Bangkok’ta meydana gelen ve 19 kişinin ölümüne yol açan patlamanın etkisiyle güne yüzde 3’e yakın düşüşle başladı. Gösterge endeks SET’e görülen yüzde 2,7’lik düşüş son iki yılın büyüğü olarak kayda geçerken, Tayland para birimi baht, dolar karşısında 35,538’e gerileyerek son 6 yılın en düşük seviyesine indi.

Öte yandan, Bangkok’taki turistik alanlardan biri olan Ratchaprasong mahallesindeki Erawan tapınağında gerçekleşen patlamanın kaynağı ya da sorumluları hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

Kaynak:  http://www.dunyabulteni.net/dunya/338387/cin-devaluasyonu-afrikayi-sarsti

Etiketler: » » » »
Share
986 Kez Görüntülendi.