logo

trugen jacn

İŞGALCİ ÇİN BÜYÜKELÇİSİ SUNUCUNUN UYGUR SOYKIRIMI SORUSUNA CEVAP VEREMEDİ !

BBC Tv.’da Andrew Marr canlı haber programında konuk ettiği Çin’in İngiltere Büyükelçisi Liu Şiaoming’e Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türkleri’ne yönelik baskı iddialarını sordu.Soru esnasında arka fonda Çin Nazi Kamplarına götürülen tutuklu Uygurların videosu izleniyordu.Bunu gören Çinli Büyükelçi Sunucunun Uygur soykırımı ile ilgili sorularını cevaplandıramadı.

Çin Büyükelçisi sunucunun Uygurlara yönelik sorusuna cevap veremedi!

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin Büyükelçisi görüntüler karşısında zor durumda kaldı ve izahat yapamadı. Sunucu Marr, Büyükelçi’ye yönelik,”Sayın Büyükelçi, bunlar pek güzel görüntüler değil, öyle değil mi?” demesi dikkat çekti.

İşte yaşanan o diyalog;

Andrew Marr: Dünya çapında çokça paylaşılan rahatsız edici drone görüntülerine bir göz atalım. Burası neredeyse kesin olarak Çin’in kuzeyindeki Sincan bölgesi. Burada ne olduğunu bize anlatabilir misiniz?

Liu Şiaoming: Göremiyorum… Biliyorsunuz…Bana bunu ilk defa göstermiyorsunuz .Bana geçen sene de “Sincan’da ne oluyor” diye gösterdiğinizi hatırlıyorum. Size ne diyeceğim… Sincan… Siz Sincan’a gittiniz mi?

Çin’in İngiltere Büyükelçisi Liu Şiaoming

Andrew Marr: Hayır, hiç gitmedim.

Liu Şiaoming: Sincan [Çin’deki] en güzel yer kabul edilir. Çince bir atasözü vardır… “Çin’in ne kadar büyük olduğunu bilmezsiniz…”

Andrew Marr: Sayın Büyükelçi, halbuki bunlar pek güzel görüntüler değil, öyle değil mi?

Liu Şiaoming: Biliyorsunuz, Sincan… Ben de tam olarak bunu size söyleyeceğim. 1990’lardan beri Sincan, binlerce terörist saldırı yüzünden tamamen değişti.

Andrew Marr: O on yıllarca yıl önceydi. Neden günümüz Çin’inde dizüstünde, gözleri bağlı, saçları kazıtılmış insanların trenlere bindirildiğini sorabilir miyim?Orada neler oluyor?

Liu Şiaoming: Bu videoyu nereden buldunuz bilmiyorum. Bazen mahpusları bu şekilde bir yerden bir yere götürürsünüz. Herhangi bir ülkede…

Andrew Marr: Burada ne oluyor, Sayın Büyükelçi?

Liu Şiaoming: Bu videoyu nereden buldunuz bilmiyorum.

Andrew Marr: Görüntüler dünya çapında paylaşılıyor. Batılı istihbarat büroları ve Avustralyalı uzmanlar gerçek olduğunu teyit etti. Sincan’da insanlar zorla trenlere bindirilip gönderiliyorlar.

Liu Şiaoming: Size ne diyeceğim… Sözde Batılı istihbarat, sürekli Çin’e karşı bu uydurma iddiaları sunuyor. 1 milyon kişi zulüm görüyor deniyor. Sincan’ın nüfusunun kaç olduğunu biliyor musunuz? 40 yıl önce nüfusu 4-5 milyondu, şimdi 11 milyon. Etnik temizlik yaptığımızı söylüyorlar, fakat nüfus 40 yılda iki katına çıktı.

Andrew Marr: Böldüğüm için çok özür dilerim fakat sizin yerel yönetim istatistiklerinize göre bölgedeki nüfus %84 azaldı. 2015 ila 2018 arasında %84 azaldı.

Liu Şiaoming: Bu doğru değil. Size resmi rakamları veriyorum. Bu rakamları size Çin büyükelçisi olarak veriyorum; bunlar son derece resmi rakamlar. Son 40 yılda Sincan nüfusu iki katına çıktı. Nüfusu sözde kısıtlamak, sözde zorla kürtaj söz konusu değil.

Çin elçisinin dansöz olmaması eğlence dünyası için büyük kayıp!Bu görüntüler ise Türk dünyası için tarihe kara bir leke olarak geçecek en büyük ayıp!

Lale Şahin paylaştı: 20 Temmuz 2020 Pazartesi

https://www.habervakti.com/gundem/cin-buyukelcisi-sunucunun-uygurlara-yonelik-sorusuna-cevap-veremedi-h
Share
225 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ