logo

trugen jacn

ÇİN.DOĞU TÜRKİSTAN’A KOMŞU AFGANİSTAN’DA ASKERİ KAMP İNŞA EDİYOR

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin’in Afganistan’a terörle mücadele etmek iddiası ile   askeri eğitim kampı inşa etmeye başladığı bildirildi. Kampın inşasının ne zaman tamamlanacağı ve büyüklüğüne yönelik bilgi verilmezken  Çin Halk Kurtuluş Ordusu(ÇHKO)’nun en az bir tabur askeri söz konusu kampa konuşlandırmayı planlandığı belirtildi.

Çin’in ÇKP. resmi organı   “South China Morning Post” gazetesinin Çin ordusuna yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, Pekin yönetiminin terörle mücadele çerçevesinde Afganistan’ın Badakshan eyaletinde bulunan Wakhan Koridoru’na terörle mücadele amacıyla bir askeri kamp inşasına başladığı kaydedildi.

Afganistan’da yapımı başlanan kampın Çin’in ilk yurt dışı askeri üssünün bulunduğu Cibuti’den farklı olarak ülkenin batısındaki Doğu Türkistan’a (Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne sınır komşusu ve  yakın olduğuna dikkati çeken kaynaklar, Çin Halk Kurtuluş Ordusunun (ÇHKO) burada hem terörle mücadele yürüteceğini hem de Afgan askeri unsurların eğitimlerine katkı sağlayacağını kaydetti.

1 TABURDAN FAZLA ASKER GÖNDERİLECEK

Kampın inşasının ne zaman tamamlanacağı ve büyüklüğüne yönelik bilgi verilmeyen haberde, ÇHKO’nun en az bir tabur askeri söz konusu kampa konuşlandırmayı planlandığı belirtildi.

Kampa askerlerin yanı sıra “askeri ekipmanlar ile silahların” konuşlandırılacağı kaydedilirken, ne zaman kullanıma açılacağı belli olmayan kampın “maliyetli” hakkınıda bilgi verilimezken, kampın  “değerli bir proje” olduğuna vurgu yapıldı. Wakhan Koridoru, Çin’in kuzey batısındaki Doğu Türkistan’a  ( Sincan’a) 350 kilometre uzaklıkta bulunuyor ve Afganistan’ın doğusundan Çin’in batısına dar bir koridor şeklinde uzanıyor. Ülke ayrıca, Çin’in 2013 yılında başlattığı Kuşak ve Yol projesi çerçevesinde inşa edilecek altyapı yatırımlarının bulunduğu Orta Asya ülkeleri arasında yer alıyor.China's first overseas military base was opened last year in Djibouti

Çin’in, Afganistan’a son üç yılda yaptığı askeri yardım 70 milyon doları geçti. Pekin yönetimi, Afganistan’dan önce ilk yurt dışı askeri üssünü Hint Okyanusu’nda “insani yardım ve barış görevleri” yapacak Çin donanmasına ait gemilere askeri lojistik destek sağlama amacıyla geçen yıl Cibuti’ye kurmuştu.

Kaynaklar, Pekin yönetiminin Afrika’daki açtığı söz konusu üsse bir taburdan fazla asker gönderdiğini belirtiyor.

Kaynak : Anadolu Ajansı (AA)

 

Etiketler: » » » » » » »
Share
763 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ