logo

trugen jacn
26 Temmuz 2016

ÇİN, ABD’NİN FÜZE SAVUNMA SİSTEMLERİNDEN RAHATSIZ

Çin ABD'nin füze savunma sistemlerinden rahatsız

Pekin yönetimi, Güney Kore’de ABD füze savunma sistemi konuşlandırılması kararının Çin-Güney Kore ilişkilerine zarar verdiğini kaydetti.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Pekin yönetimi, Güney Kore’de ABD füze savunma sistemi konuşlandırılması kararının Çin-Güney Kore ilişkilerine zarar verdiğini açıkladı

Laos’ta düzenlenen 49. Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları toplantıları ve Bölgesel Forum’a katılan Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ve Güney Koreli mevkidaşı Yun Byung-se, burada ikili görüşmede de bulundu.

Vang, Yun ile yaptığı görüşmede, bölgesel stratejik güvenlik tehdidi endişesi ile Güney Kore’ye konuşlandırılacak Terminal Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) sistemini eleştirerek, bunun Çin-Güney Kore ilişkilerindeki karşılıklı güven temeline zarar verdiğini söyledi.

Yun da Kuzey Kore’nin olası füze saldırılarına karşı kurulacak bu ABD füze sisteminin Güney Kore’nin güvenliğini koruma amacı taşıdığını ve Çin’in güvenlik çıkarlarını zedelemeyeceğini vurguladı.

Seul ve Washington yönetimleri, THAAD’ın gelecek yıl sonuna kadar Güney Kore’nin Seongju kasabasına konuşlandırılacağını açıklamıştı.

ABD’nin THAAD teknolojisini Güney Kore’ye yerleştirme planına, Kuzey Kore’ye en yakın ülkelerden biri olan Çin uzun süredir karşı çıkıyor. Pekin yönetimi, füze savunma sisteminin bölgedeki güvenlik endişelerini artıracağını ve casusluk faaliyetleri için de kullanılabileceğini savunuyor.

Kaynak  :  Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Etiketler: » » » » » » »
Share
942 Kez Görüntülendi.