logo

trugen jacn
05 Haziran 2014

ÇİN, 12 MÜSLÜMAN UYGUR TÜRKÜ’NÜ DAHA ÖLÜM CEZASINA ÇARPTIRDI.

           998-7-cin-zulmu-devam-ediyor-ihh-fotogaleri[800x532]

          Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UHAM)
Çin işgal yönetiminin geçen hafta Hoten merkezli başlattığı Terör Operasyonu genişleyerek devam ediyor. Başkent Urumçi’de bir Çin Üst Mahkemesinin 72 kişinin çeşitli hapis cezaları ile toplam 9 kişinin idam cezasının onayladığı bildirildi.
Çin Merkez Tv.(CCTV4)’nin haberine göre, Urumçi, Çöçek,Kaşgar,Artuş, Aksu ve Hoten vilayetlerinde tutuklu bulunan ve çeşitli hapis cezalarına çarptırılan toplam 81 kişinin cezalarının onaylandığı ve infazlarının yapılmak üzere ilgili Mahkemeleri gönderildiği açıklandı. Bu mahkumların tamamının “Terör Suçu İşledikleri İçin” cezalandırıldıkları belirtildi.
22 Mayıs’ta başkent Urumçi’nın Saybağ bölgesinde gerçekleşen intihar saldırısından bugünü kadar yüzlerce kişinin yargısız infaz edildikleri, bazılarının ise tutuklandıktan sonra Hapishanelerde gizlice öldürüldüğü bildiriliyor.Toplu olarak tutuklanan Uygur gençlerinin çeşitli işkencelere tabi tutuldukları gelen haberler arasında. Hapishanelerin tutuklularla dolması üzerine Askeri Kışlalarda yeni Hapishaneler kurulduğu ifade ediliyor.
Çin işgal yönetiminin ülke çapında yürüttüğü operasyonun temel amacının bazı korkak ve zayıf iradeli devlet memurları ile din adamlarını kullanarak “ Yumurtayı Taşa Vurmama” usulünü kullanarak Müslüman Uygur Türklerini “Mazbahaya kendi ayağı ile Giden birer Koyun Sürüsüne” dönüştürmek olduğu belirtiliyor. Tarihte zulme boyun eğen ve susan hiçbir Müslüman Uygur’un adı bugün hiç anılmamakta. Bugüne kadar adı şerefle anılanlar ancak, Zulme açık ve kesin olarak karşı çıkan ve bu uğurda Şehitlik Mertebesine ulaşan kahramanlarımız olmuştur.
Kaynak :

新疆集中宣判一批涉暴恐案件
http://news.ts.cn/content/2014-06/05/content_9742135.htm
新疆公开宣判81名暴恐嫌犯:9人死刑 http://news.ifeng.com/a/20140605/40606558_0.shtm

Etiketler:
Share
1128 Kez Görüntülendi.