logo

trugen jacn
26 Temmuz 2019

İŞGALCİ ÇİN, UYGUR TUTUKLULARI GİZLİCE MERKEZİ ÇİN’DEKİ HAPİSHANELERE NAKLEDİYOR


Bitterwinter.org’a çeşitli kaynaklardan gelen raporlar, Doğu Türkistan’daki topluma kamplarındaki Uygur tutukluların merkezi Çin’deki  iki hapishaneye nakledildiğini ve bu suretle diğer tutuklulardan  izole edildiği bildiriliyor. Merkezi Çin’in Hennan eyaleti Hapishanesine gizlice nakledilen 2 bin civarındaki Uygur tutukluların bir çoğunun tek kişilik hücrelerde tutuldukları ve sistematik işkence ve dövülmeye tabi tutuldukları belirtiliyor.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin yönetiminin Uygur bölgesindeki toplama kampları uygulamalarında tutuklanan  ve sayılarının  3 milyon civarında olduğu tahmin edilen Müslüman Uygurları dönüştürme ve izolasyonla sindirme ve yok etme amacı ile ülkelerinden çok uzaklara Çin’in  Gansu, İç Moğolistan Özerk Bölgesi, Heilongjian ve Shaanxi eyaletlerindeki hapishanelere naklettikleri bildiriliyor.

Çin’in bu nakletme uygulaması ile uluslararası toplumun  Toplama Kampları konusunda kendisine günden güne artan baskıları hafifletmek ve ortadan kaldırmak amacı güttüğü belirtiliyor. Çin yönetimi  Uygur tutukluların bölgedeki kalabalık toplama kamplarındaki tutuklu sayısını azaltmayı amaçladığı de ifade ediliyor.

Çin’in güneyindeki Henan eyaletindeki bir Cezaevi yetkilisi görevli olduğu ceza evine Uygur bölgesinden ( Xinjiang’dan) getirilen  tutukluların transfer edildiği bilgisini doğruladı. Diğer bir Cezaevlerinden birindeki bir kaynağa göre, Uygurları nakledikleri bu cezaevlerinde  diğer mahkumlardan tamamen izole edilmiş olup,  birçoğu yalnız olarak ve tek başına tek kişilik hücrelerde tutulmakta sistematik işkenceye tabi tutulmakta ve  ve sık sık dövülmektedir.

A facility believed to be a re-education camp where mostly Muslim ethnic minorities are detained, in Artux, north of Kashgar in China's western Xinjiang region, on June 2, 2019. (Greg Baker/AFP/Getty Images)

Adının açıklanmasını istemeyen Cezaevi yetkilisi nakledilen bu  Uygurların “ yüksek riskli ve çok iyi korunaklı cezaevlerinde elleri  kelepçeli ve ayakları prangalı (zincirli) olarak   7/24  saat aralıklarla sürekli kontrol ve gözetim altında tutulduklarını de belirtti. Hapishane gardiyanlarının istedikleri zaman kendilerine itaat etmediklerini düşündüğü  tutuklulara işkence yaptıklarını ve ONLARI SIK SIK dövdüklerini de belirtiyor. Bu Uygurların hayatlarının geri kalanını geçirecekleri bu uzak Çin hapishanelerinde, hiçbir  şekilde  yargılanmadan, mahkum edilmeden  “ Bu Hapishanelerde  idam mahkumları olarak ” ölümü beklediklerini de ifade ediyor.

İsmini açıklanmasını istemeyen bu yetkili  bu Uygurlar transfer edilmeden önce, Uygur mahkumların tutulacakları cezaevlerinin  teçhizattan kural ve  diğer düzenlemelerine kadar bir çok  değişiklikler yapıldığını ve cezaevlerinin yoğun dönüşümler geçirdiğini ve hapishane gardiyanlarnın  özel eğitime tabi tutulduklarını  söylüyor.  Uygur tutuklularının nakledilmelerinden  bu yana, hapishanenin  sürekli olarak yüksek alarm durumunda tutulduğunu ve gardiyanların sayısının daha arttırıldığını ifade ediyor. Çin yönetiminin diğer icraatları konusunda olduğu gibi  Uygur bölgesinden nakledilen  mahkumlar konusundaki  tüm bilgilerin  son derece gizli tutulduğu da  bildirmiştir, Uygurların bu hapishanelerde tutulduklarını gizlemek için büyük çabalar gösterildiğini, Uygurların tutulduğu tesislerin  Hapishane olduğuna dair hiçbir levha veya işaretin konulmadığını ayrıca bu zindanların dışarıdan görülmemesi için her türlü önlemlerin alınmış olduğunu da belirtiyor. Cezaevi personeline  iş akitlerinde gizlilik sözleşmeleri imzalatıldıklarını  bunların bu yerlerde çalıştıklarını ailesi veya  en yakın akrabaları dahil olmak üzere, çalışmaları hakkında hiçbir şeyi kimseye açıklamalarına izin verilmediğini de bildiriyor.

Fetih Medya

bitterwinter.org’un bu haftanın başlarında ulaştığı gizli belgeye göre , Çin yönetimi geçen Nisan ayında “Hapishane Hizmetlerinin İyileştirilmesi ve Güçlendirilmesine ilişkin düzenlemeler” adı ile bir gizli Genelge yayınlamıştır. Bu genelgeye göre Çin’deki hapishanelere hapsedilenlerden “Radikalizm ve Terörcülüğü Önleme ” ve “ulusal güvenliği tehlikeye atan suçlular” ile  ile özel olarak ilgilenilmesi talimatı verilmişti.

Çince Xie Jiabo olarak adlandırılıp   listelenen dini grupların üyeleri ÇKP’ yönetiminin gözünde diğer “suçlular”a göre daha çok dikkati çekiyor. Bu genelgenin önemli bazı maddeleri şunlardır ;

1. Tutuklu Uygurlar, suçlularını kabul etmeye ve “Suçlarını yeniden şekillendirecek” sonuçlardan arındırmak için psikolojik baskıyla tövbe etmeye zorlanacaktır.

2. Suçlular cezaevlerinde “yeniden eğitilecek ” ve onların  Sağlıklı bir düşünce ve karaktere sahip olabilmesi  için Çin Lideri . ” Xi Jinping’in “ Yeni Dönem İçin Çin Özelliklerine Sahip Çin tipi  Sosyalizm Düşüncesi ”,“ mahkumlara empoze edilecektir.

3. Tutuklu suçluların  “ Çin Komünist Partisi’nin liderliğini   ideolojik ve duygusal olarak benimseyen   iyi birer Çin vatandaşlar”  olarak yeni kimiliklerine kavuşmaları ve  onların etnik  Çin milletine dönüştürülmeleri sağlanacaktır.

4. Uygur tutuklular kültürel olarak “ Etnik bir Han Çinlisi özelliklerine sahip birer Çin tipi sosyalizmin yolcuları ” olarak dönüşmeleri temin edilecektir.

5. Suçlulara yönelik bütün bu eğitimler ve alınacak tedbirler “Terörle mücadele ve istikrarın korunması” adına yapılacaktır.

Kaynak : https://bitterwinter.org/over-2000-uyghurs-secretly-relocated-to-prisons/( Muhabir : Jiang TAO 2019/07/21)

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share
11081 Kez Görüntülendi.