logo

trugen jacn
16 Haziran 2014

ÇİN, 13 UYGUR’U DAHA İDAM ETTİ.

     Çin’in resmi haber ajansı Xinhua, 13 Uygur’un bugün idam edildiğini duyurdu

Çin'de 13 Uygur idam edildi
Dünya Bülteni/Haber Merkezi
Çin’de 13 Uygur Türkü’nün idam edildiği bildirildi. Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’nın duyurduğu haberde, “terör ve şiddet” suçundan yargılanan 13 kişinin bugün idam edildiği belirtildi.
İdam haberi, geç saatlerde , resmi medya tarafından duyuruldu

    Şinhua ajansının haberine göre, bölgedeki Aksu, Turfan ve Hotan Vilayetlerinde Yüksek Halk Mahkemesi’nin onayıyla yedi farklı davada yargılanan, Ahmet Yasin Sadık ve Abdulcelil Mehmetnasır’ın da aralarında bulunduğu 13 kişinin idam cezası infaz edildi.

Ölüm cezaları infaz edilen kişilerin, “terör saldırıları düzenleyerek emniyet güçleri, kamu yetkilileri ve sivilleri öldürdüğü, karışıklık çıkararak toplum huzurunu ciddi ölçüde tehdit ettikleri” iddia edildi.

Cezası infaz edilenler arasında, geçen yılın haziran ayında Lukçün kasabasında, 24 kişinin öldüğü karakol baskınının sorumlularının da olduğu öne sürüldü. Diğer şüphelilerin ise 2012 yılının şubat, mayıs ve haziran aylarındaki üç farklı şiddet olayından sorumlu oldukları ifade edildi ancak bunların kimliklerine ilişkin ayrıntılara yer verilmedi.

Davalarda yargılananlara “şiddet eylemleri düzenlemek, terör, kasten adam öldürme, kundaklama ve yasa dışı patlayıcı madde üretimi” gibi suçlar isnat ediliyordu.

Kaynak : http://www.dunyabulteni.net/manset/301231/cinde-13-uygur-idam-edildi

Etiketler: » »
Share
1234 Kez Görüntülendi.