logo

trugen jacn
26 Mart 2014
Genel

CHP,TAYLAND’DAKİ 220 UYGUR SIĞINMACI İÇİNN ÖNERGE VERDİ .

CHP, Tayland’da Uygur Türk’ü Olduğu Bildirilen 220 Mülteciye Yapılan Baskını Meclis Gündemine Taşıdı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Tayland’ın güneyinde, polis tarafından bir ormana yapılan baskında yakalanan 220 mültecinin Uygur Türkleri olduklarına ilişkin iddiaları Meclis gündemine taşıyarak, “Söz konusu mülteci grubu iddia edildiği gibi Çin’in Sincan bölgesinde yaşayan Uygur Türkleri midir?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Tayland’ın güneyinde, polis tarafından bir ormana yapılan baskında yakalanan 220 mültecinin Uygur Türkleri olduklarına ilişkin iddiaları Meclis gündemine taşıyarak, “Söz konusu mülteci grubu iddia edildiği gibi Çin’in Sincan bölgesinde yaşayan Uygur Türkleri midir?” diye sordu.
Loğoğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, “Tayland’ın güneyinde, Mart ayının ikinci haftasında, polis tarafından bir ormana yapılan baskında yakalanan 220 mültecinin Uygur Türkleri olduklarına ilişkin iddialar çeşitli basın organlarında yer almıştır” dedi.

Loğoğlu, Dışişleri Bakanı’na şu soruları yöneltti:

“Bangkok Büyükelçiliğimizden bir yetkilinin mültecilerin kimliklerinin tespiti için bölgeye gittiği basında yer almıştır. Kimlik tespiti faaliyeti hangi aşamadadır? Söz konusu mülteci grubu iddia edildiği gibi Çin’in Sincan bölgesinde yaşayan Uygur Türkleri midir?

Söz konusu grup, hangi gerekçelerle Tayland’ın güney bölgesinde bir kampta tutulmaktadırlar?

Konuya ilişkin olarak Dışişleri Bakanlığınca bugüne kadar yapılan girişimler nelerdir?

Yakalananlara yöneltilen suçlamalar nelerdir?

Gözaltındakiler, Türk diplomatlarla Ankara’dan kalkan uçakla bölgeye gelen ve öğretmen olduğunu söyleyen Erkin Ezizi adlı kişiyi görünce ağlamışlardır. Erkin Ezizi kimdir?

İnsan hakları örgütlerinin söz konusu mültecilerin Çin’e gönderilmemesi konusunda uluslararası topluma yaptığı çağrılar vardır. Dışişleri Bakanlığı’nın bu konudaki görüş ve girişimleri nelerdir ?
Kaynak : sondakika.com/haber/haber-chp-tayland-da-uygur-turk-u-oldugu-bildirilen-220-5826713/

Etiketler:
Share
1791 Kez Görüntülendi.