logo

trugen jacn

BRİTANYA İSLAM KONSEYİ’NDEN UYGUR SOYKIRIMI İÇİN ÇİN’E KARŞI EYLEM ÇAĞRISI

İngiltere’de yaşayan Müslümanların kurduğu Britanya Müslümanlar Konseyi, İngiliz hükümetine Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere yönelik insan hakları ihlalleri nedeniyle Çin’e karşı güçlü ve somut eylemde bulunma çağrısı yaptı.

Muslim Council of Britain: Harun Khan interview – BBC London News ...

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İngiltere’de 500’e yakın cami ve derneği çatısı altında bulunduran, ülkenin en büyük Müslüman sivil toplum kuruluşu olan Britanya Müslümanlar Konseyinin yaptığı açıklamaya göre, İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab’a, Uygur Türklerine karşı uygulanan baskı politikalarının durdurulması için Çin’e karşı eylem çağrısının yapıldığı bir mektup gönderildi. Uygur Müslümanlarının durumun daha kötüye gittiğine dikkat çekilen mektupta, Müslümanlara yönelik zulüm politikalarının devam ettiği, zorla doğum kontrol yöntemlerinin uygulandığı ve bir milyondan fazla Uygur Türkü’nün herhangi bir yargılama olmadan toplama kamplarında tutulduğu hatırlatıldı.

Britanya Müslümanlar Konseyinden Uygur Türkleri için Çin'e karşı eylem çağrısı

Mektupta, Çin’e karşı güçlü ve somut bir önlem alınmadığı takdirde Uygur Türklerinin etnik temizliğe maruz kalacağı vurgulandı.

İngiltere Müslümanlar Konseyi Genel Sekreteri Harun Khan imzalı mektupta, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşananların İngiltere’de ve tüm dünyada Müslümanları derin endişeye sevk ettiği belirtilirken uluslararası toplumun yaşananlara somut eylemlerle karşılık vermediği sürece durumun daha da kötüye gideceği uyarısında bulunuldu.

Dışişleri Bakanı Dominic Raab’a gönderilen mektupta, İngiltere’ye, güçlü diplomatik araçlarını kullanarak Çin’e karşı yaptırımlar dahil olmak üzere somut ve güçlü eylemde bulunması çağrısı yapıldı.

KAYNAK : https://www.dikgazete.com/dunya/britanya-muslumanlar-konseyinden-uygur-turkleri-icin-cin-e-karsi-eylem-cagrisi-h545590.html

Share
270 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ