logo

trugen jacn
20 Haziran 2014

BÖLGE SAKİNİ : ÇİN’İN AMACI UYGURLARI YÖNETİME İSYAN ETTİREREK,TOPYEKÜN İMHA VE YOK ETMEKTİR !

         ÇİN’İN ASIL AMACI, UYGURLARA BASKI VE ZULMEDEREK AŞAĞILAYIP BEZDİRMEK VE ONLARI TAHRİK EDİP YÖNETİME TOPTAN İSYAN ETMELERİNİ  SAĞLAMAK VE ARDINDAN, BUNU BAHANE EDİP,ONLARI TOPYEKÜN İMHA VE YOK ETMEKTİR.خوتەن يېڭىئاۋات ۋەقەسىدىكى گۇماندارلارنىڭ كىملىكلىرى ھەققىدە بىر قىسىم مەلۇماتلار ئاشكارىلاندى

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Merkezimize konuşan bir Bölge sakini, Doğu Türkistan ve Hoten merkezli terör operasyonu hakkında bizzat şahit olduklarını anlattı.
Bölge sakini,operasyonların bir kısmına bizzat şahit olduğunu,bölgede hayatın çekilmez bir hal aldığını ifade etti. Bir yıl süreceği bildirilen bu “Terör Operasyounu”nun temel amacının, Müslüman Uygur Türklerine baskı,zulüm ve şiddetin dozunun arttıraak onları bunaltmak, sistematik asimilasyon ve etnik ayırımcılık ve etnik aşağılama vebenzeri uygulamalarla onları hayattan bıktırıp bezdirmek olduğunu söyledi. Hayattan ve geleceğinden ümidini kesen ve bizar olan Uygurların topyekün kendilerine karşı ayaklanmalarını temin etmek amacı taşıdığını ifade ederek, Çin bu yöntemle “Düşman,Asi ve Terörist” üreterek gerekçeler ve bahaneler icat ederek Çin ordusunu Uygur Türklerine karşı saldırtarak,onları toptan yok ederek ortadan kaldırmak olduğunu bildirdi. Çin yönetiminin bu tür “Düşman ve Rakip Üretme” yöntemini tarihten beri kullanageldiğinin çok iyi bilindiğini bu kez bu yöntemi psikolojik olarak daha da geliştirerek daha da profesyonel şekilde yürütmekte olduğunu de belirtti.
Uygurların, bu kez Çin’in bu psikolojik hilesininin ve ölüm tuzağının farkında oldukları için bütün baskı ve tahriklere karşı akliselim ve ferasetle davrandığını belirten bölge sakini “ Uygurlar Bu Tür Hileli Köprülerden Dafalarca Geçerek,Test Ederek” bu konuda gerekli ders ve tecrübeyi edindiğini de belirtti.
Bölge’de son günlerde yürütülen “Çin Operasyonları” ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu.
“Çin işgal yönetimi son aylarda Urumçi’de meydana gelen intihar saldırılarını bahane ederek Hoten İli merkezli başlattığı ve bir yıl sürdüreceği “ Terörle Topyekün Mücadele ve Sert Darbe Vurma Operasyonu”nu tüm şiddeti ile devam ettiriyor. Hoten ve İlçelerinde Çin işgal askerleri yönetime tam hakım olmuş durumda. Ana caddelerde her 500 – 1000 m. arasında 6-10 kişilik İşgal Ordusunun özel birliklerine mensup askerler mevzi almış. Kalabalıkların yoğun olduğu Pazarlar , alış veriş merkezleri ,Hastaneler,Okullar ve resmi devlet daireleri Özel Çin işgal birlikleri tarafından adeta kuşatılmış durumda,Kontrol tamamen Çin işgal Ordusunda. Bölge’de kuş uçurtulmuyor.Her köşe başında kurulan kontrol noktalarında kimlik kontrolleri yapılıyor.En küçük şüphe,tutuklanma nedeni.
Özellikle Cuma günü sabah saatlerinde Cuma namazına kadar Askeri araçlara bindirilmiş tam teçhizatlı hazır kıtalar,zırhlı araçlar, TOMA’lar eşliğinde bütün ikaz ışıklarını yakarak ve siren ve alarmlarını sürekli çalarak şehirde devriye geziyorlar. Cuma namazı öncesi Cami çevresinde mevzi alıyorlar ve Camaat dağılana kadar de yerlerini terk etmiyorlar.Bundan esas amaç, halka gözdağı vermek,korkutarak sindirmektir.
Mahalle’deki bütün evler işaretlemiş. Bazı evlerinin dış kapısına küçük kırmızı tabelalar yapıştırılmış.Bu tabelalarda “ Tinçlik ve Amanlık Bolgan Öy = Emniyet ve istikrar açısından Örnek Aile ve onun Yaşadığı Ev” yazılı. Bu ise, işaretli evlerde hangi bir olayın meydana gelmediği ve bu evde oturan aile fertlerinin de her hangi bir olaya karışmadığını ve güvenlik ve istikrara katkı yaptığını belirtmek ve topluma ilan etmek anlamına geliyor .
Çin yönetiminin bu uygulaması ise, Nazi Almanya’sının Yahudilere yaptıklarını hatırlatıyor.
İnternet ve sosyal medya engellenmiş durumda.2-3 gün ara ile birkaç saat bu engellemeleri kaldırıyorlar. (Raportaj devam edecektir.)

Etiketler: » »
Share
1034 Kez Görüntülendi.