logo

trugen jacn
04 July 2019

BM.TERÖRLE MÜCADELE OFİSİ’NİN RUS ASILLI ŞEFİ’NİN ÇİN ZİYARETİNE TEPKİLER ARTIYOR

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

ABD ve Batılı ülkeler, Birleşmiş Milletler Terör ile Mücadele Ofisi’nin Şefi Rus diplomat Vladimir Voronkov’un, Doğu Türkistan’a yapacağı ziyarete tarafsız olamayacağı gerekçesiyle karşı çıktı.

Euronews’ün haberine göre resmi bir ziyaret için Çin’de bulunan eski bir Rus diplomat olan Voronkov’un, Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’ye Pekin yönetimi tarafından inceleme yapmak üzere davet edilmesi özellikle ABD ve batılı diplomatların tepkisine yol açtı.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan, BM Genel Sekreteri António Guterres ile bu konuyu görüştü. Çin’in Doğu Türkistan’daki Müslümanlara yönelik baskıcı tutumunu saklamaya çalıştığını savunan Sullivan, bu ziyareti “büyük ölçüde uygunsuz bulduklarını” bildirdi. Sullivan, bu ziyaretin BM kurumlarının saygınlığına ve itibarına gölge düşüreceğini ifade etti.

Almanya ve ABD’den, Çin’e sert Doğu Türkistan Tepkisi

Doğu Türkistan’daki gelişmeleri insan hakları sorunu değil terörle mücadele sorunu olarak gören Çin’in BM’nin Terörle Mücadele Ofisi Şefi eski Rus diplomatı buraya davet ederek Pekin’in tezlerini güçlendirmeye çalıştığı ileri sürülüyor. Yine BM’de görevli batılı bir diplomat, Voronkov’un ziyaret sonrası konuşmaması halinde, Çin’in bu sessizliği kendi politikalarının haklılığı olarak teşhir etme tehlikesi bulunduğu uyarısında bulundu.

BM İnsan Hakları Şefi Michelle Bachelet’in yakında Doğu Türkistan’a ziyaret yapmayı planladığına işaret eden bir batılı diplomat ise Voronkov’un Doğu Türkistan’a gitmesinin Bachelet’in yine aynı bölgeye yapacağı ziyarete de zarar vermesinden endişe duyulduğunu dile getirdi.

Rus yetkilinin Doğu Türkistan ziyaretine İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) BM Direktörü Louis Charbonneau da karşı çıkmış ve “Gezi Çin’e propaganda zaferi sunuyor” eleştirisinde bulunmuştu. Louis Charbonneau, Rus diplomatın bölgeye gönderilmesinin meselenin insan hakları ihlalleri bağlamında değil de “Çin’in sahte terörle mücadelesinin” teyit edilmesi kapsamında değerlendirilmesi gibi bir riski bulunduğunu belirtmişti.
Kaynak : https://qha.com.tr/haberler/dogu-turkistan-a-rus-diplomat-gonderilmesine-tepkiler-buyuyor/51118/

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1555 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ