logo

trugen jacn
10 Temmuz 2015

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER SIĞINMACI UYGURLARI ÇİN’E TESLİM EDEN TAYLAND’I KINADI

image3

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

      Birleşmiş Milletler  Örgütü, 109 Uygur Türkü’nü Çine iade eden Tayland’ı, sert bir dille kınadı.

  Birleşmiş milletler Mülteciler Yüksek Kommiserliği  yazılı bir  basın açıklaması yaparak,Tayland’ın Uygur mültecileri Çine iade ettiği haberinden “şoke” olduğunu.Tayland Hükümeti’nin   “Uluslara arası hukuku ağır bir şekilde ihlal ettiğini ” bildirdi.

   Yazılı açıklamada,bu konuda Tayland Hükümetindeğn  bu hukuk dışı  girişimi soruşturmasını     ve  Yönetimin uluslar arası hükümlülüğünü  yerine getirmeye çağırdı.

Tayland  Hükümet sözcüsü ise; Geri verilen Uygurların can güvenliği hakkında Çinli yetkililerden söz aldıklarını   ve Uygurların güvenliğinin garantı edildiğini ve bunun  sağlanacağını açıkladı.

       Ancak bugün (10 Temmuz) Çin’iu  resmi yayın organlarıından “Dünya’da Zaman ” gazetesi “Çin kamu güvenliği bakanlılığı tarafında tutuklanarak Tayland’tan Çine getirilen Uygurların daha önce terör ve bir çok adı suçlara karışmış kişilerden olduklarını” iddia ederek  teslim alınıp Çin’e getirilen bu Uygurların şimdden suçlanmaya ve hatta mahkum edilmeye başlandığı  görülmektedir.

Tayland hükümeti 9 Temmuz s 2015  gecesi , Bankong yakınlarındaki bir Askeri Hava alanında 109 Sığınmacı Uyguru Çinli yetkililere teslim etmiş ve alanda bekelemekte olan Çin askeri uçakalarına zorla bindirilerek Çin’e götürmüştü.

Kaynak:  Hür Asya Radyosu Çince sitesi   (联合国、维人谴责泰国遣返维人回中国

环球时报;公安部披露泰国遣返偷渡者内幕 遣返数批多来自新疆)
Etiketler: » » » »
Share
1075 Kez Görüntülendi.