logo

trugen jacn
18 Ağustos 2019

UYGUR Dr.ELNİGAR İLTEBİR BEYAZ SARAY’DA GÖREVE BAŞLARKEN….

ئەلنىگار ئىلتەبىر خانىم «ئاخباراتنىڭ ئىنسان ھەقلىرى ۋە دېموكراتىيىنى ئىلگىرى سۈرۈشتىكى كۈچى» ماۋزۇلۇق دوكلات بەرمەكتە. 2011-يىلى 26-سېنتەبىر، ئېستونىيە.

Mehmet Emin HAZRET

Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da Çin yönetimi, Müslüman Türklere karşı Çin (Nazi) devlet terörü içerikli toplu imha süreci şiddetlenerek devam ettiriyor. Türk dünyası ve Müslüman ülkelerde Müslüman Uygurlar ve Doğu Türkistan sorunu göz ardı ediliyor ve gözardı ediliyor. Günümüzde Uygurlar hak ettikleri kardeşlik,dindaşlık ve soydaşlık ilgisi ve itibarı göremez iken, Doğu Türkistan doğumlu bir Uygur ABD. vatandaşı Beyaz Saray’da çok önemli bir göreve başlamış bulunuyor. Lise öğrenimini İstanbul Kabataş lisesinde tamamladıktan sonra ABD’de Harvard Üniversitesi’ni kazanan ve başarılı bir şekilde mezun olan Genç Uygur Dr. Elnigar İltebir, Trump hükümetince Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Çin işleri Direktörlüğüne atanmış bulunuyor.

ABD’de yayınlanan ünlü “Dış Politika” dergisinin 14 ağustos haberine göre, Dr. Elnigar İltebir Hanımın birincil sorumluluğu, Trump yönetiminin Çin’in ticaret, askeri ve insan hakları dahil olmak üzere politikalarını formüle etmesine yardımcı olmaktır. Dr. İltebir, ABD hükümetinin Çin politikasının belirlenmesi ve uygulanmasında çok önemli ve kritik bir noktada görev yapamaktadır. Dr. Elnigar’ın Beyaz sarayda böyle önemli göreve tayın edilmesi, Doğu Türkistan’da   1 -3 milyon arasında olduğu tahmin edilen Uygur,Kazak.Kırgiz,Özbek ve diğer Türklerin Çin toplama kampında tutulduğu,etnik Çin baskı ve soykırım uygulamalarının zirve yaptığı bir süreçte bu atama Doğu Türkistan’da ve diasporada yaşayan Uygur toplumu için büyük bir moral kaynağı olmuştur.

Dr.Elnigar İltebir , öğretmen ve ünlü şair- yazar babanın kızıdır. Babası Abdulhekim Baki İltebir 08 Ağustos 2019’da yaşadığı Washington’da vefat etti. Merhum, Doğu Türkistan’daki Çin zulmüne dayanamayıp 1992 de doğduğu Urumçi şehrini terk ederek Eşi Dilber, küçücük kızları Elfidar ve Elingar ile Türkiye’ye göç ederek İstanbul’a yerleşmişti. 1992-2000 seneleri arasında Doğu Türkistan Vakfı’nda çalıştı, Doğu Türkistan’in Sesi Dergisinin ve diğer yayınların kesintisiz olarak sürdürülmesinde önemli roller üstlendi. Türkiye’ye gelen Doğu Türkistanlı Kardeeşlerinin bitmez tükenmez sıkıntı ve sorunlarının halli için canla başla çalıştı. Çok sayıda yazılar yayınladı. Dr.Elnigar’in de içinde bulunduğu İltebir ailesi ve bu ailenin Kızları, hayatını Doğu Türkistan davasına adamış bir Babanın terbiyesinde büyüdüler.

Bu yazıyı yazarken onların Türkiye’ye geldiği ilk sıkıntılı günler birden film şeridi gibi göz önüme serildi. Ablikim Bey her şeyden önce kızlarının ilk okulunu devam etmesini istiyordu. Vatandaş değildi, ikameti henüz çıkmamıştı. Bu yüzden kızlarını hiçbir okula yazdıramadık. Elbette bu aile ile Ürümçi’den başlayıp koyu dostluğumuz vardı. O zaman benim ikamet ettiğim Sefaköy Kemalpaşa ilk okula gittik. Abdulhekim Beyle derdimizi anlattık. Okul müdürü fazla masa, sandalye olamadığını söyleyip talebimizi yumuşak bir dille ret etti. Kızım ve oğlum aynı sınıfta, aynı masada oturuyordu. Çocuklarımızda aynı yaşlarda idi. Benim çocuklarım ile aynı masayı paylaşsın, bize yardımcı olun Müdürüm diye yalvardım. Müdür çocuklarımın sınıf öğretmeni Kadir Mutlu hocayı çağırdı ve talebimizi anlattı. Kadir Mutlu hoca Bulgaristan göçmeni olduğu için göçmenlerin sıkıntılarını çok iyi bilen biri imiş. 2 Kişilik masada 4 çocuk zor olacak, ama çocuklar idare ederse, ben idare ederim, dedi. Böylece okul işi de hal oldu. O ailenin taşınması için mahallede bir kiralık daire bulduk. Ev sahibi, biri kefil olmazsa veremem diye ısrar ettiği için kefillik için kira kontratına imza attım ve böylece Safaköy’e taşınmış oldu. Çocuklarımız bir masada 4 küçük sandalye koyup sıkışıp oturup ders öğrenmelerine rağmen çok mutlu idiler ve çok da başarılı okudular. İlk okul  tamamlanınca  biz çocukların daha iyi eğitim almasını düşünerek başka bir semte taşındık, Abdulhekim Bey Aksaray’daki Doğu Türkistan Vakfı’nda çalıştığı için o tarafa taşındı.

Abduilhekim Bey, 2000 yılının başlarında Merkezi Washington’da bulunan “Hür Asya” radyosunun Uygur bölümüne işe alındı. Türkiye’ye 4 kişi olarak gelen aile İstanbulda doğduğu kızı ile 5 kişilik aile olarak  ABD’ye göç etti. Öğretmen kökenli baba Ablikim Baki İltebir Türkiye’de de, ABD’de de kızlarının en iyi eğitim alması için tüm sıkıntılara katlandı. Elnigar Harvard Üniversitesini kazandığında Baba Abdulhekim beyin, kızı hakkındaki müjdeyi telefonda nasıl heyecanla anlattığını dün gibi hatırlıyorum. Dilber Hanım da eşi ve çocukları için her şeyi feda edebilen fedakar bir annedir. Kızlar Aileye çok bağlı, anne, babasına çok saygılı çocuklardır. Oğlum da Bostonda okuduğu için Elnigar ve eşi ile sık sık görüşüyorlardı. Elnigar okulunu devam ederken bir yandan çalışarak anne, babasına maddi olarak destek olmak için nasıl çabaladığını yakinen biliyorum. Şunu asla unutmamak lazım ki, Anne, baba duası çocukları her zaman korur ve başarılı olmalarını sağlar.

Merhum Abdulhekim Baki İltebir ve ailesi 29 yıl vatan hasreti içinde gurbette yaşadılar. Çinliler kendisine vize vermediği için doğduğu toprakları öpemeden ve yakınları ile tekrar görüşemeden hasret içinde vefat etti. Ama vefatından bir kaç gün önce kızı Elnigar’ın Beyazsaray’da yeni göreve atandığını duyduğunda yüzleri sevinçten parlamış ve tebessüm ederek ” Biz mutlaka amacımıza yanı Hür ve Bağımsız Doğu Türkistan’a ulaşacağız.” diye fısıldamış ve göz yaşları yanaklarından süzülmüştür.

Doğu Türkistan’da doğan Uygur Türkü kızımız Dr. Elnigar İltebir’ın bu çok önemli göreve atanması Uygur Türkleri için büyük bir moral ve teseelli kaynağı olmuştur. Dr. Elnigar bu göreve yönetimin siyasi ihtiyacından değil, kendi çabası,kendisini iyi yetiştirmesi ve yüksek yetenek ve beceresi ile gelmiştir. O, ilk okuldan Üniversiteye kadar olan öğretim sürecinde çok iyi eğitim almıştır. Harvard’da lisans,Yüksek Lisans ve doktorasını en iyi şekilde tamamlamıştır.  

Kendisi ana dili Uygurca olan Türkçe ve Türkçeyi çok iyi bilir.Aynı zamanda Özbekçe, Tatarca, Kazakça, Kırgızca gibi diğer Türk Lahçelerini de bilimektedir. Bunun yanında İngilizcesi süperdir . Gösterdiği olağanüstü çaba ve çalışmaları ile Çin, Türkistan coğrafyası ve kendisini ve ailesine kucak açarak bağrına basan aziz Türkiye’miz hakkında de derin bilge birikimine sahiptir. George Washington Üniversitesinde doktorasını yapmış ekonomist eşi Ferhat Bilgin’de Uygurlar arasında yetişen sayılı ve saygın bilim adamları arasın yer almaktadır.


Uygur evladı kızımız Dr. Elnigar İltebir, tarihinin en karanlık ve zor günlerini yaşayan Uygura atandığı bu önemli görevi ile yeni bir umut getirmiş, bizlere gurur vermiştir. Kendisini yürekten kutluyorum. Aziz dostum ve Kardeşim Sevgili babasının vefatından dolayı kendisine en derin başsağlığı dileklerimi sunuyor , yeni görevinde üstün ve büyük başarılar diliyorum.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
11716 Kez Görüntülendi.