logo

trugen jacn

BATILI AKADEMİSYENLERDEN ÇİN’E ÇAĞRI : NAZİ KAMPLARINI KAPATIN, UYGURLARI BIRAKIN !

ABD. ve Avustralya’daki çeşitli  Üniversitelerde çalışan 100 kadar Akademisyen  Çin’in Doğu Türkistan’daki Nazi Kamplarını kapatması ve bu kamplarda  tutuklu   1-3 milyon arasındaki tutukluları serbest bırakması için ortak bir mektup ile Çin yöhetimine çağrıda bulundu.  

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

ABD.’nin New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi dekanı Prof.Dr. Kong Jierong ile Avustralya’nın Sydney Şehrindeki Macquarie Üniversitesi  öğretim üyesi  Sinolog olan Kevin Carrico birlikte ortak bir açık mektup kaleme alarak  yayınladı. Açık mektupta   dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren Üniversitelerdeki Akademisyenlere çağrıda bulunuldu . Açık mektupta  akademisyenleri sessizliklerini bozmalarını  Çin’in Uygur bölgesinde   Eğitim  Merkezi adı ile açtığı Toplu Cezalandırma Kamplarını kapatması ve 1-3 milyor arasında tahmin edilen bu kamplardaki tutukluları serbest bırakılması  için Çin’e çağrıda bulunmalarını talep etti.

Açık mektup,  söz konusu Akademisyenlerin  kendi kişisel  bloglarında da yayınlandıktan sonra 14 Ağustos 2018’de  Hong Kong’ta yayınlanan  South China Morning Post gazetesinin web sitesinde de yayınlandı.
” Sincan Teklifi ”  olarak adlandırılan açık mektupta şu hususlar yer alıyor ;

  • Bugün Milyonlarca Uygur ve Kazak, ırksal ya da Müslüman oldukları nedeniyle Doğu Türkistan’daki yasa çerçevesi içinde bulunmayan yeniden eğitim kamplarında süresiz olarak gözaltında tutuluyor. Bu durum ise ailelerin parçalanmasına, eşlerin ve çocukların ayrılmalarına, ailelerinin çöküş ve yok oluşlarına neden olmaktadır. Onların milli kültürel mirasları da tehdit altındadır. Buna benzer bir terör olayı bugüne kadar  21. yüzyılda  dahi görülmemelidir.
  • Çin makamlarının, Uygurları yeniden eğitim kamplarına keyfi olarak gözaltına almalarının herhangi bir yasal dayanağı yoktur. Bu, sadece uluslararası insan hakları kurallarının ihlali değil belki Çin’in kendi belirlediği yasalarına da aykırıdır.

Açık mektup, Çin’i araştıran  uzmanlar ve bilim insanları  ile  diğer akademik alanda çalışanlara çağrıda bulunuyor ve onların şimdiye kadar takındıkları  sessizliği kırmaya ve Doğu Türkistan’da günden güne kötüleşen  insan hakları durumunun iyileştirilmesi için Çin yönetimine   uyarılarda da bulunmaya çağırıyor.

Bu açık mektuba ABD, Avustralya ve Avrupa’dan 100’den fazla tanınmış Sinolog, bağımsız akademisyen, yazar ve gazeteci açık mektuba imza attığı görülüyor. İmza atanların arasında   şu anda ABD’ye sığınan İnsan Hakları Savunucusu Avukatlardan  Chen Guangcheng ve Teng Biao de bulunuyor.
Uluslararası İnsan Hakları Örgütü, 09 Eylul 2018’de bir rapor yayınlamış ve bu raporda Çin’in Uygurlara yönelik büyük çaplı baskı ve  zulüm  hakkında  kanıtlara dayanan ayrıntılı bilgi ve haberlere  yer vermişti. Bu raporun  yayınlamasından bu yana, uluslar arası toplumun   Birleşmiş Milletler başta olmak üzere ülkelerin  ve uluslar arası insan hakları ve hukuk kuruluşlarının  harekete geçmesi gerektiği konusundaki  baskıları  artmıştı.
BM.Irk Ayırımcılığını önleme Komitesi’nın 39.dönem toplantısında söz alan Fransa ve Almanya Temsilcileri  18 Ağustos’taki  oturumda söz alarak  Çin hükümetini Doğu Türkistan’daki yeniden eğitim kamplarını derhal kapatmaya çağırmıştı.  Ancak Çinli Delegeler BM.Irk Ayrımcılığı ile Mücadele Komitesinin hazırladığı raporu reddetmişti.Çinli Temsilciler bu kampların   Uygurların mesleki eğitimine ve aşırı İslamcılığın yayılmasını önlemeye yönelik olduğu  iddialarını ileri sürmüştü.

Kaynak: http://www.haberuygur.com/

  • Radio France Internationale(Çince)
  • http://cn.rfi.fr/20180920-muslims-xinjiang-are-facing-human-rights-abuses-time-china-scholars-break-silence

 

Etiketler: » » » » » »
Share
813 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ