logo

trugen jacn

BATILI KADIN ÖRGÜTLERİ ÇİN’İN TÜRK KADINLARINA KARŞI HAK İHLALLERİNE NEDEN TEPKİSİZ?

Batılı ülkelerde faaliyet göseren Kadın(Femenist) Örgütleri Çin’in doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türk kadınlarına yönelik baskı.zulum,cinsel taciz suçları ile Çin toplama kamplarında hapiste tutulan genç kızlara karşı sistematik tecavüz cinayetlerine karşı sessiz kalmaya devam ediyor.Bir başka bölgedeki benzer uygulamalar karşısında fırtınalar estiren bu örgütler Müslüman Türk kadınlar gündem olunca sessizliğe bürünüyorlar.Bu duruk ise adil olmayan çifte standartlı bu tavır olarak en ağır şekilde eleştiriliyor ve tepki çekiyor.

Batı merkezli feminist örgütler Doğu Türkistan'da kadınlara yönelik ihlallere neden sessiz?

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin, Doğu Türkistan’da başta Uygur Türkleri olmak üzere Müslüman nüfusa yönelik büyük bir baskı ve asimilasyon politikası uyguluyor.

Bölgeyi tamamen kontrol altına almayı ve halkı asimile etmeyi amaçlayan bu politika kapsamında İslam dini ve Türk kültürünün ögeleri bölgeden silinmeye çalışılıyor.

Buna ek olarak Çin yönetiminin bölgede açtığı toplama kamplarında, sayısı 1 milyonu aşkın Müslümanın tutulduğu tahmin ediliyor.

Çin’in asimilasyon politikası ve Uygur kadınlar

Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı asimilasyon politikasından en fazla etkilenen kesimlerden biri de kuşkusuz kadınlar.

Komünist Parti yönetiminin şiddet içeren politikaları, bölgede milyonlarca Uygur kadını mağdur ediyor ve temel insani haklarından mahrum bırakıyor.

Doğu Türkistan’da kadınlar, temel bir özgürlük olan inanç hürriyetinden mahrum bırakılmış durumda. İslam dininin emirlerinden biri olan tesettür konusunda Çin, kadınların yüzlerini örtmesi, siyah ve uzun örtüler tercih edilmesi gibi mefhumları tamamen yasakladı. Bunun yanında kadınların da içki içmeye, dans etmeye zorlandığı ve inançlarının ön gördüğü biçimde yaşamalarına izin verilmediği biliniyor. Kadınların İslami eğitimine de, diğer erkekler gibi kısıtlama getirilmiş durumda.

Kadınların bölgede karşı karşıya kaldığı bir diğer ihlal ise cinsel şiddet. Çin polis ve askeri güçleri birçok kere Türkistan’da yaşayan kadınlara sistematik şekilde tecavüz etmekle suçlandı. Bölgedeki cezaevlerinde ve toplama kamplarında gerek keyfi gerekse bir cezalandırma şekli addedilerek kadınlara tecavüz edildiği biliniyor.

Çin’in bölgede yaygın olarak izlediği bir diğer politika da Müslüman Türk halkın evlerine Çinli erkekler yerleştirmek. Çin hükümeti, evlerdeki erkekleri toplama kamplarına attıktan sonra, hükümetin görevlendirdiği erkekleri bölgedeki evlere yerleştiriyor. Müslüman aileler bu erkeklerle yaşamaya mecbur bırakılıyor. Ayrıca Uygur kadınların zorla Çinli erkeklerle evlendirilmesi de bölgede yaşanan bir diğer yaygın asimilasyon uygulaması.

Batı merkezli Kadın (Feminist) örgütler Çin’e Karşı Sessiz

Çin’in Doğu Türkistan’da kadınlara yönelik sistematik ihlallerine rağmen, dünya çapında ‘kadın haklarını savunma’ parolasını gündeme getiren Feminist örgütler, bu konuda sessizliklerini koruyor.

Başta Batılı ülkeler olmak üzere birçok bölgede faaliyet gösteren, özellikle İslam dünyasında Batılı ülkeler tarafından fonlanan Feminist yapıların kadınlara yönelik bölgede yaşanan sistemli ihlalleri gündemlerine almıyor oluşu dikkat çekiyor. Ortadoğu’da İslami ve kültürel birçok uygulamayı eleştiren ve ‘kadınların haklarının sömürüldüğünü’ ifade eden Feminist örgütler ve kadın hakları dernekleri, Doğu Türkistan’da kadınların yaşadığı temel insan hakları ihlalleri konusunda herhangi bir tepki göstermiyor.

Söz konusu grupların bu ikircikli tutumu, özellikle insan hakları penceresinden bakıldığında oldukça dikkat çekici bir durum oluşturuyor.

Kaynak : https://www.mepanews.com/bati-merkezli-feminist-orgutler-dogu-turkistanda-kadinlara-yonelik-ihlallere-neden-se-37185h.htm


Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
642 Kez Görüntülendi.