logo

trugen jacn

ANALİZCİ ASADULLAHZADE : MÜSLÜMANLAR ÇİN’İN UYGUR SOYKIRIMINA NEDEN SESSİZ ?…

Azerbaycanlı siyasi analizci Muhammad Asadullazade, Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere yönelik soykırım uygulamalarına tepki gösterdi ve islam dünyasının bu etnik soykırımına duyarsız kalmasını de eleştirdi. Asadullahzade yaptığı açıklama’da “Çin’in Doğu Türkistan Türklerine karşı etnik ayırımcılık i uygulamaları artarak sürüyor. Müslümanlar bu duyarsızlığa son vermeli ve Çin’in baskı zulüm ve soykırım cinayetlerine “DUR!” demelidir ! ” dedi.

İlgili resim

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Azerbaycanlı siyasi analist Muhammad Asadullazade, Çin’in Uygur Sincan Özerk Bölgesi olarak bilinen Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yapılanlarla ilgili açıklamalarda bulundu:

“Uygur Türkleri için Çinliler tarafından oluşturulan çalışma kampları ve demografik politikalar soykırım eylemidir. Dünya medyasında yayınlanan Uygurlara yönelik işkence videolarının üç yıl önce Uygur halkı protestoları sırasında çekilmiş olmasına rağmen, büyük çalışma kamplarında iki milyondan fazla Uygur tutuklandı, entelektüeller bastırıldı ve işkence görüyorlar. ABD ile Çin arasındaki ekonomik ve ticari savaşa rağmen, bu yaptırımlar Washington’un yararına, ancak Pekin’in etnik ayrımcılığı ve insan haklarının ağır ihlali, özellikle Uygurlar sorununu gündeme getirdi. Uygur Türklerinin Türk Dili Konuşan İşbirliği Konseyine entegrasyonu ve Çin’in gurbetçi politikasının önlenmesi bugün yalnızca ABD politikası değil aynı zamanda Türk devletlerinin de bu politikayı desteklemesi gerekiyor. Çin, Uygur özerkliğini ortadan kaldıracak ve yeterince cezalandırılmadığı takdirde asimilasyon politikasını daha da geliştirecektir. Uygurların temel hakları ihlal edilmekte, dini özgürlükleri ağır şekilde ihlal edilmektedir. Bu, Çin’in uluslararası varlığının dünya için bir tehdit olduğunu göstermektedir. “Doğu Türkistan, geçen yüzyılın 40’lı yıllarda Çin tarafından işgal edildi ve bu ulusun bağımsızlığına son verildi. Yeni jeopolitik düzende Doğu Türkistan’ın bağımsızlığı yeni bir düzeye geçebilir. Ne yazık ki Müslüman ülkeler, kendi çıkarları bağlamında, Uygur Müslümanlarının katliamlarının yanı sıra, Arakan Müslümanlarına da göz yumuyorlar.”

Çin Zulmü resimleri ile ilgili görsel sonucu

KAYNAK :Redaktor.az/ASASmedya.info

Etiketler: » » » » » » » »
Share
633 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ