logo

trugen jacn
30 July 2019

UYGUR TÜRKLERİ’NDEN ORTAK MEKTUBU İMZALAYAN AVUSTRALYA’YA TEŞEKKÜR

Avustralya’da yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Türkleri Çin’e tepki gösteren ortak mektuba imza atan Avustralya yönetimine teşekkürlerini bildirdiler.

avustralya bayrağı ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Avustralya’da yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Türkleri Çin’e tepki gösteren ortak mektuba imza atan Avustralya yönetimine teşekkürlerini bildirdiler. Uygur Türkleri ana vatanları Doğu Türkistan’da işgalci Çin yönetiminin baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarını Avustralya kamu oyuna duyurmak ve bu ülke halkı ve yönetiminin bu konudaki destek ve katkılarını elde etmek için yıllardan beri yaptıkları çalışmalarının sonucunda Avustralya hükümetinin Çin’e tepki amacı ile yazılan ortak mektuba imzalamasından son derece mutlu olduklarını ifade ediyorlar.

Yıllar süren yorulmadan kampanyanın ardından Sydney kadını Fatimah Abdulghafur sonunda iyimser hissediyor.

Avustralya’nın resmi yayın kuruluşu SBS News’e konuşan ve başkent Sydney’de yaşayan Uygur Türklerinden Fatimah Abdulgafur “ Çin işgali altındaki Anavatanımız Doğu TÜrkistan’da dramatik durumun anlatılması bağlamında yıllardan beri yaptığımız Yaptığımız çalışmaların işe yaradığını ve bu faaliyetlerimizin sonucunu görmekten mutluyuz. Uluslararası toplumun ve demokrasi ve insan haklarına duyarlı ülkelerin de ülkelerin de Doğu Türkistan’da nelerin olduğu görecekelerini ve gerekeni yapacaklarını umuyorum” dedi.

Vatandaşı olduğum Ülkem Avustralya ile gurur duyuyorum

Avustralya’da yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Türkü aktivisit Fatimah Abdulgafur sözlerini şöyle sürdürdü. “ Vatandaşı olduğum Avustralya ile gurur duyuyorum.Ülkem bizim sesimizi duyduğunu ortak mektubu cesurca imzalayarak gösterdi. Bu durum ise bizlerin bu ülkede güvende olduğumuzu hissettiriyor ve Doğu TÜrkistan’da baskı,zulüm ve soykırım uygulamaları ile yok edilmek istenen halkım için umut veriyor. Ülkem Avustralya BM. İnsan hakları Yüksek Konseyi’nde bizlerin sesi olmuştur. Çin işgal yönetiminin Doğu TÜrkistan’daki baskı ve zulme son vermesi,Eğitim Merkezleri adı altında açtığı Çin Nazi Kamplarının kapatılması ve haksuz ve hukuksuz olarak bu kamplarda tutulan milyonlarca Müslüman Türk’ün bir an önce serbest bırakılmasını içerenve 22 ülke tarafından ortaklaşa imzalanan mektubu imzalayarak Çin’e tepkisini ortaya koymuştur. “şeklinde konuştuğu bildirildi.

Kaynak : https://www.sbs.com.au/news/uighur-australians-welcome…

Etiketler: » » » » » » » »
Share
2783 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ