logo

trugen jacn

AVRUPA TÜRK İSLAM BİRLİĞİ (ATİB) 150 UYGUR YETİME YENİ KIYAFETLER ALARAK SEVİNDİRDİ

Görüntünün olası içeriği: Selahattin Saygın

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Avrupa Birliği(AB) ülkelerinde yaşayan Türklerimizin kurduğu ve tüm AB.ülkelerinde şubeleri bulunan AvrupaTürk İslam Birliği(ATİB) İstanbul’da yaşayan babaları ya Çin Zindanlarında yada Güneydoğu Asaya Ülkeleri yolu ile Ülkemize yaptıkları uzun yolculuk esnasında tutuklanan veya hayatını kaybeden 150 Doğu Türkistanlı Uygur yetimleri Kurban baynamı arafesinde yeni kıyafetler alarak sevindirdi.

Uygur Yetim Balalarımıza yeni alınan kıyafetlerinin takdim edilmesi için 09.07.2020 Perşambe günü Küçükcekmece İlçesi’nın Sefaköy Kemal Paşa Mahallesinde bulunan Dernek Merkezinde bir tören düzenlendi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor

Törene ATİB Eski Genel Başkanı Sayın Selahattin Saygın,Istanbul Erzincanlılar Platform Başkanı Zakir Uzun, Eğitimci Fikret Hanecioğlu  ile Uygur Haber ve Aaştırma Merkezi ve Uyghurnet.org Haber sitesi yayın yönetmeni Araştırmacı Yazar Hamit Göktürk ile Doğu Türkistan cemaatının önderlerinder Abdullah Hakim ile Yetimlerimiz ile onların anne ve ile kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Tören Kur’ani Kerim okunması ve ardından şehitlerimizin ruhlarına dua edilmesi ile başladı. Daha sonra bu töreni düzenleyen Uygur İnsani Yardım Derneği Başkanı İbadet Sait Hanımefendi adına açılış konuşmasının ardından ATİB Sabık Genel Başkanı Sayın Selahettin Saygın bey kürsüye davet edildi. ATİB Başkanı Saygın Kurucu Genel Başkan Sayın Musa Serdar Çelebi Bey ile yeni Geney Başkanı Durmuş Yıldırım ve Yücel Alim Beylerin dua, selam ve iyi dileklerini ileterek söze başladı. ATİB’in faaliyetleri hakkında bilgiler verdi ve kendilerinin esas amaçlarının Türk İslam dünyasının mazlumlarının dertleri ve sorunları ile ilgilenmek olduğunu belirterek yapılan hizmetlerden özetler sundu. ATİB.olarak Doğu Türkistan Türklerinin sorunlarına çok önem verdiklerini anlattı ve Kurban Bayramı arafesinde 150 Uygur Yetimlerimize kıyafet takdik etmekten çon mutlu olduklarını ifade etti. ATIB Başkanı Saygın sözlerinin sonunda Doğu Türkistan’in dramatik durumu hakkında özellikle durdu ve şunları ifade etti ; ” Doğu Türkistan’ın günümüzdeki dramitik durumu yüreklerimizde bir kanayan yaradır. İşgalci Çin’in DOğu Türkistanlı Kardeşlerimize uyguladığı insanlık dışı muamele insanlığın bir yüz karasıdır. ATİB. Genel Merkezi olarak her zaman ve her vesile ile bu insanlık dışı zulme tepki gösterdik ve yapabileceklerimizi yapma gayreti içinde olduk ve bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Zalimin karşısında ve mazlumun yanında olmak onu himaye etmek ve Allah Taala adına korumak inancımızın ve geleneklerimizin ve Milletimizin aslı bir görev olduğunu düşünüyoruz. Zulum elbette bir gün mutluka sona erecek ve Doğu Türkistanlı mazlumlar da Allah’ın lutfü ile özgür olacaklar ve bağımsız Doğu Türkistan devletine mutlaka kavuşacaklardır. Fakat,bizler mücadeleyi asla elden bırakmamalıyız.Bu yardım programını gerçekleştiren ATİB bünyesindeki Hilal Yardım Kuruluşuna ayrıca teşekkür ediyorum.Bu yardım organizisyonuna vesile olan ve gerçekleştiren Uygur İnsanı Yardım Derneği Başkanı Sayın İbadet Sait hanımefendi.Yönetim Kurulu ve Çalışma arkadaşları ile Başkanımızın kıymetli eşi Turdi Muhammed Sait bey başta emeği geçen herkese teşekkür ederim. Üstün çaba ve gayretlerinizi takdire şayandır. Allah hepinizden razı olsun.” sözleri ile konuşmalarını sonlandırdı.

Görüntünün olası içeriği: Hamit Göktürk

Daha sonra bir teşekkür konuşması için kürsüye gelen Hamit Göktürk şöyle konuştu ; ” ATİB.Derneğimizin çalışmalarını ve Doğu Türkistan’a yönelik faaliyetleri için teşekkür ediyorum.ATİB.her zaman gerek Avrupa’da gerekse ülkemizde her zaman Doğu Türkistanlı Tardeşleriminin yanında olmuştur. Rahmetli BBPKurucu Genel Başkanı Şehit Muhsin Yazıcıoğlu Doğu TÜrkistan davasının gizli genelgelerle önünün kesilmek istendiği günlerde cesur çıkışları ve yiğitce ve mertçe çabaları ile her aman yanımızda olmuştur.Şimdiki Genel Başkanımız Sayın Mustafa Destici Beyefendi de BBP,ve Şehit Lider Yazıcıoğlu’nun bu Türk İslam davası misyonunu ısrarla ve özenle devam ettirmektedir.Kendilerine minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Bu Doğu TÜrkistanlı Yetimlerimiz Türk-İslama Allah’ın bir emanetidir. Bu çocukların babaları Allah’ın emirlerini islamın dinmeyen ve asla kesilemeyecek sesini Türk Milletinini kadim ata topraklarında sürdürmek için kanlarını akıtmış ve aziz canlarını feda ederek şehadet mertebesine ulaşmışlardır. Onlar düşmana asla boyun eğmemiş islamın izzetini korumuşlardır. ATİP Genel Başkanımız ile bağlı HİLAL Yardım kuruluşuna tekrar teşekkür ediyorum.dedi.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, oturan insanlar ve masa

Daha sonra Bayramlık olarak alınan kıyafetlerin Yetim Balalarımıza takdim edilmesi ile ve çay ikramından sonra toplantı sona erdi.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar
Görüntünün olası içeriği: 1 kişi


Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, ayakta duran insanlar

Selahattin Saygın paylaştı: 10 Temmuz 2020 Cuma

Share
503 Kez Görüntülendi.