logo

trugen jacn
16 Şubat 2015

ANTALYA BAROSU BAŞKANI BACANLI : TAYLAND’DAKİ UYGUR TÜRKLERİ İÇİN RAPOR HAZIRLADIK..!

             Antalya Barosu Başkanı Sayın  Alper Tunga Bacanlı

 

Uygur Haber ve Araştırma Merkez(UYHAM)

Antalya Barosu Başkanı Alper Tunga Bacanlı yeniden Baro Başkanlığına seçilmesi sebebiyle Baro Çalışmaları hakkında bilgiler verdi.
Baro’nun yaptığı en önemli çalışmalarının birinin de kurdukları “KÜRESEL HAKLAR TAKİP KURULU” olduğunu belirtti. Bu Kurul’un insan hakları konusundaki faaliyetleri kapsamında Çin zulmünden kaçarak Tayland’a sığınan Uygur Türkleri ile ilgili olarak 9 sayfalık bir rapor hazırladığını  söyledi.
Antalya Barosu Başkanı Bacanlı basına yaptığı açıklamada Küresel Haklar ile ilgili olarak şunları ifade etti ;

Muhabir : Yeni kurduğunuz Küresel Haklar Takip Kurulu ile bilgiler verebilir misiniz? Bu kurul son zamanlarda hangi çalışmaları yaptı?

Bacanlı  :  Bu dönem İnsan hakları konusundaki faaliyetlere ek olarak, Küresel Haklar Takip Kurulu diye bir kurul oluşturduk. Mesela, Çin zulmünden kaçarak Tayland’a sığınan Uygur Türkleri ile ilgili kurulumuz 9 sayfalık bir rapor hazırladı. Raporumuzu bir üst yazı ile Tayland hükümetine soydaşlarımızı Çin’e iade etmesi yönünde bir beliren görüşü şiddetle kınadığımızı ki içlerindeki olanların büyük bir kısmı kadın ve çocuk bunların. Bu insanların Çin’e iade edildiği takdirde terör suçlaması ile idam edileceği konusunda bir rapor gönderdik. Biz raporumuzu yazdıktan bir hafta sonra geldiklerini ve Türkiye’ye yerleştirildiklerini öğrendik. İstanbul’a geliyorlar, oradan da Kayseri’ye yerleştirildiler. Basın 500 kişi olarak yazdı ama ben 468 kişi olarak biliyorum. Hemen ilgililere teşekkür mesajı yayınladık ve aynı hassasiyetin devam etmesi gerektiğini söyledik. Suudi Arabistan’da Raif Badawi. Sizin de meslektaşınız bir blog sahibi. Bir takım dini konuları kamusal alandaki yerini tartışmaya açtığı için 10 yıl hapis cezası ve 1000 kırbaç cezasına mahkum oldu. Her hafta bu kırbaç cezası 100 kırbaç 100 kırbaç infaz ediliyor. Son anda bu bilgiler yaraları iyileşmediği için infazın ertelendiği söylendi. Bu suç düşünce özgürlüğü kapsamındadır. Aslında Biz Antalya Barosu olarak Çağdaş Hukuk Sistemlerinde suç olmaktan çıktığı inancı ile Suudi Arabistan Krallığı’na bir yazı yazdık. Bu insanlık suçunun bir an önce kaldırılması ve bu insanın serbest bırakılması konusunda. Derdimiz amacımız burada bir farkındalık yaratmaktır.

KÜRESEL HAKLAR TAKİP KURULU’NUN AMACI

Küresel Haklar Kurulumuz dünyanın bir çok yerinde çeşitli zulüm ve zalimler var. Biz eğer bölge güvenli ise arkadaşlarımızı yerinde inceleme yapmak için gönderiyoruz.  Yoksa hazırladığımız raporları  Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne gönderiyoruz. Bu uygulamayı başlattık.  Uluslararası Ceza mahkemesi  Paris şartı ile kurulmuş, 107 tane devletin imza attığı bir sözleşme ile kurulmuş mahkemedir.  Ayrıca biz bu raporları 107 devlete de gönderiyoruz.  Buradaki amacımız,  bu katillerin ve bu diktatörlerin ilerde yargı karşısına çıkmasının yolunu açmak. Dünyanın neresinde olursa olsun bu katliamları bu zulümleri binlerce kişinin canını ırzını namusunu hiçe sayan kişileri engellemek. Bunu yapanların da uluslararası ceza mahkemelerinde yargılanmasının önünü açmaktır.

Kaynak  :  http://www.antalyasonhaber.com/siyaset/beni-elestirenler-siyasetin-al%C3%A2sini-yaptilar-haber-id-25251.html

Etiketler: » » » » »
Share
1105 Kez Görüntülendi.