logo

trugen jacn

AMASYA GÖKBİR PLATFORMU ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ SOYKIRIMINI PROTESTO ETTİ

Amasya’da faaliyet gösteren STK.ların oluşturduğu Amasya Gönüllü Kuruluşlar Birliği (GÖKBİR)10 Aralık Dünya insan hakları gününde Çin’in işgalindeki Türk Yurdu Doğu Türkistan’da yaşayan Kardeş ve soydaşlarını unutmadı. Şehrin Yavuz Selim Maydanında toplanan GÖKBİR Yönetici ve Üyeleri basın açıklaması yaptıktan sonra “Müslüman uyuma Doğu Türkistan’a sahip Çık- Doğu Türkistanlı Müminler yalnız değildir” şeklinde slogan atıp Doğu Türkistanlı Müslüman Türkler başta Arakan,Filistin ve diğer Mazlum Müslümaanların kurtuluşları için dua ettiler.

dsc_1772-001.jpg

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

MASYA (AA) – Amasya Gönüllü Kuruluşlar Birliği (GÖKBİR) platformu üyeleri, “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü”nde Çin’in Doğu Türkistan’daki uygulamalarını protesto etti.

dsc_1775.jpg


Yavuz Selim Meydanı’nda toplanan grup, “Müslüman uyuma Türkistan’a sahip çık” ve “Türkistanlı müminler yalnız değildir” şeklinde slogan atıp Doğu Türkistanlı Müslümanlar için dua etti.
Memur-Sen Amasya Şube Başkanı Recep Eliaçık, platform adına yaptığı basın açıklamasında, 1949 yılından bu yana Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’ın, her yıl sistematik olarak insan haklarının ayaklar altına alındığı bir hapishaneye dönüştürüldüğünü söyle

dsc_1799.jpg

Bölgede 1 milyondan fazla Uygur Türkü’nün eğitim kampı adı altında kurulan toplama kamplarında tutulduğunu belirten Eliaçık, şunları kaydetti: “Son birkaç yıldır yapılan bir uygulama ile Uygurların evlerine yönelik zorunlu ziyaretler, gerekçesiz baskınlar ve Uygur-Çinli zorunlu akraba olma uygulamaları insanları ürkütmektedir. Toplama kamplarına alınmış olan aile bireyleri yerine Çinli insanlar yerleştirilmesi, Uygur toplumunun değerlerini tehdit eden bir uygulamaya dönüşmüş durumdadır. Çok sayıda Uygur aydını ve kanaat önderi haksız yere tutuklu bulunuyor. Bunların bir bölümü ya hapiste iken ya da bırakıldıktan hemen sonra hayatını kaybetmiştir.”

dsc_1768.jpg


Eliaçık, sadece insanların yaşamına değil, kültürlerine yönelik ihlallerin de dikkati çektiğini ifade ederek, “Birçoğu Uygur kültürünü ve dini eserlerini ihtiva eden 730 çeşit kitap ya yasaklanmış ya da yok edilmiştir. 100’den fazla internet sitesi kapatılmış ve yöneticileri tutuklanmıştır.” diye konuşt

Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, gülümseyen insanlar, yazı

Kaynak : Anadolu Ajansı(AA)konhaber.com.tr

Etiketler: » » » » » » » »
Share
328 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ