logo

trugen jacn
29 Eylül 2015

AKSU-BAY’DAKİ ÇATIŞMALARDA   ÖLENLERİN   EN AZ  70 KİŞİ OLDUĞU    AÇIKLANDI.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

18 Eylul 2015’de Komünist Çin’in işgalindeki  Doğu Türkistan’in Aksu Vilayeti,Bay İlçesine bağlı Tirekbazar Sogan Kömür İşletmelerinde Uygur Fedailerce gerçekleştirilen baskın ve Sonrasında çıkan  çatışmalarda ölenlerin sayısının 70 olduğu açıklandı.

İsveç merkezli Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi Haber Sitesinde(UYHEWER’da) yere alan ve bu merkez’in özel kaynaklarınca elde edildiği belirtilen   bilgilere göre  18 Eylul’deki çatışmalarda ölen veya yaralanların  70   ve eylemi gerçekleştiren Müslüman Uygur Türkü Fedai’lerin sayılarının ise  20-30 civarında olduğu belirtildi.

Özgün Asya Radyosu’nun bölgedeki işgal yetkililerinden telefonla  elde ettiği bilgiler ise,adı geçen radyonun haber sitesi’nde (rfa.org/uighur.com)şöyle yer aldı : Tirekbazar Polis Merkezi’nde görevli bir  nöbetçi yetkili, çatışmalar hakkında üst makamların şimdiye kadar hiçbir açıklama yapmadıklarını  bu nedenle de çatışmalarda ölen veya yaralananların sayısının bilinmediğini söyledi.Polis merkezi Nöbetçisi  Amirlerinin “bu olay benzer olaylara  göre,  sonuç itibari ile daha ağır zayiatlı  ve daha  geniş boyutlu  olmuştur.= Bu qitimki vakaning salmıqı iğir boldu.” İfadesini kullandığını  yazdı.

Nöbetçi  İşgal Polisi ayrıca  olay günü Kömür Madeni İşletmesi’ne ait 6 katlı  işçi Yatakahanesi’nde kalan ve ocak’a inmek üzere hazırlık yapmakta olan etnik Çinli göçmen işçilerin tamamının çatışmalarda öldükleri ve eya yaraladıklarını ,ancak maden’de çalışmakta olan Çinli işçilerin kurtulup hayatta kaldıkılarını açıkladı. Sokakta dolaşan haberlere göre çatışmalarda en az 50 Çinli işiçinin hayatını kaybettiğini, baskın olayının gerçekleştiren Uygur Fedailerin sayısının ise,20-30 civarında olduklarını duyduğunu ifade ettiğini bildirdi.

Uzmanalar,Uygur Fedailerin Aksu-Bay’daki Kömür madeninde gerçekleştirdikileri bu eylemin yeni bir boyut ve başlangıç olduğunu belirtiyorlar.Çinli işgalcılar bölgenin binlerece yıllık sakini ve sahibi Uygur Türklerini ekonomik olarak yok etmek için etnik Çinlilere bölgenin madenlerini  ve doğal zenginliklerini peşkeş çekmekte ve madenlerde çalıştırmak için etnik Çinlileri bölgeye ekonomik ayrıcalıklar sağlayarak göç ettirimektedirler. Bölge’de yaşayan Uygur Türkleri ise, ekonomik ayrımcılığa tabi tutularak işsizliğe ve açlığa mahkum edilmeketedir.

aKSU-bAY hARİTASI

  Uygur Fedailerin bu eylemini şu 3 nedenle yapmış olabilecekleri  tahmin ediliyor :

1.- Kömür madeninde kullanılmak üzere getirilip dopolanan kapsul,dinamit vebenzeri patlayıcı malzemeleri elde ederek bu patlayıcılarla İşgal güçlerine karşı  daha büyük çapta  eylemler yapmak

2.- Bölge’yi etnik  ve demografik yapı olarak Çinlilerle doldurmak isteyen vee belgeye göç ettirilen etnik Çinli göçmenlere Doğu Türkistan’ın kendileri için güvenli bir bölge olmadığını ve canlarının her an tehlikede olduğunu göstermek .

3.- Onlar bölgeye gelerek  Uygur Türklerinin işi,aş ve doğal zenginliklerine işgal yönetiminin teşviki ve yardımı ile el koyarlarsa canlarından olacağı mesajini vermek.Çinli işgal güçlerinin kendilerini korumakatan aciz ve yetersiz olduklarını göstermek.

 

Etiketler: » » » » » » »
Share
1492 Kez Görüntülendi.