logo

trugen jacn

AİLELERİ ÇİN NAZİ KAMPLARINDA TUTUKLU VE KAYIP UYGURLARDAN BASIN AÇIKLAMASI

This image has an empty alt attribute; its file name is img_0716-2560x1920.jpeg

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Türklerinden aile ve yakınları kayıp durumda olan veya Çin’in Nazi Kamplarında tutulan bir gurup mağdur, 27 Temmuz 2020 Pazartesi tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesi sınırları içinde bulunan Bayezit Meydanında bir basın açıklaması yaparak Çin’i protesto edecek ve aile ve yakınlarının serbest bırakılması için kamu oyundan destek talep edecek.

Büyük çoğunluğu Türkiye’de öğrenci olan aralarında bir iş adamı ile eşleri ve çocukları Çin işgal yönetimi tarafından rehin tutulan bir çok aile İstanbul başta Türkiye’de bir çok kentte yaşıyor.

Basın açıklamasına katılacak ve aile ve yakınlarını Çin’in rehin aldığı mağdurlar adına konuşan Doğu Türkistanlı Avukat Cevlan Şirmehmet yaptığı açıklama’da şunları söyledi ; ” Benim Annem bir devlet memuru iken,beni ziyaret için geçtiğimiz yıllarda İstanbul’a geldi ve geri döndü. Annem sırf beni ziyaret için Türkiye’ye geldiği için tutuklandı ve 4 yıldır kendisinden haber alamıyorum Ankara’daki Çin Büyükelçiliği’ne annemin durumunu öğrenmek için başvurdum.Haftalar sonra Elçilik Annemin ve yakınlarımın benimle görüşmek istemediğini iddia eden bir bilgi paylaştı.Bir anne öz oğlu ile nasıl olur ? görüşmek istemiyorum diye bilir ? Bu cevap hiç bir şekilde inandırıcı ve aynı zamanda doğru bir bilgi değildir.Ben Türkiye’de Hukuk Fakültesini bitiren bir Hukukçu ve Avukatım.Ben Annem ile en azından telefon ile de olsa görüşebilmek için hukuki yolların tamamını denedim ve başarılı olamadım.En son olarak bu insanlık dışı durumu kamu oyuna açıkladım. Sosyal medya başta Türk ve yabancı medyaya durumumu anlattım. Diğer katılımcılar de benimle aynı kaderi paylaşıyorlar.Anne bir kaç çocuğu ile İstanbul’da Baba ise yine ailenin bir kaç üyesi ile birlikte Çin’de rehin.Bu durum insan haklarına tamamen aykırı bir durum.

This image has an empty alt attribute; its file name is img_0699-crop-2560x1811.jpeg

Biz Doğu Türkistanlı mağdurlar olarak Devletimizin ve yasalarımızın bize tanıdığı hak arama ve ifade özgürlüğü hakkımızı kullanmak için İstanbul Valiliğimize başvurduk. Sayın yetkililerimiz bizlerin bu talebini anlayışla karşıladılar ve basın açıklaması yapmamıza izin verdiler.Kendilerine teşekkürlerimzi sunuyoruz. Doğu Türkistanlı mağdur ailelerimizi bu faaliyetimiz hakkında bilgilendirdik. Aileleri Çin Hapishane ve Toplama Kamplarında esir tutulan veya kayıp durumda olanlar bizim gurubumuzla ortaklaşa belirlediğimiz şartları taşıyanlar bizimle temas kurarak isimlerini yazdırabilirler. Bizim yapacağımız Basın açıklamasında yasalara kesinlikle uyulacak ve barışçıl yollar kullanılarak gerçekleştirilecektir. Doğu TÜrkistan’daki insanlık dramına duyarlı Vatandaşlarımızın bu Basın açıklamasına katılarak bize destek olmalarını bekliyoruz. Değerli yazılı ve görsel medyamızdan da bizim sesimizin duyurulması noktasında bu basın açıklamasını haber bültenlerinde yer vererek yardımcı olmalarını diliyoruz.Doğu Türkistan’daki bu insanlık dramı her şeyden önce bir insanlık sorunudur. İnsanlık onuruna duyarlı herkes ve kesimden özellikle basınımızdan bu konuda destek ve katlarını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Çin! Ailemizi Serbest Bırak - Kırım'ın Sesi Gazetesi
Share
407 Kez Görüntülendi.